avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1904 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate

Buna ziua,

In prezent ma aflu in concediu de risc maternal, in aceasta firma s-au marit salariile,eu am fost exclusa.S-a oferit si prima de Craciun, ca in fiecare an,normal si aici am fost exclusa.
Lucrez de aproape 10 ani, nu mi se pare normal faptul ca nu am primit aceasta marire cat si prima de Craciun.
Contractul meu nu este suspendat,deci sunt activa.Se va suspenda cand intru in concediu de maternitate.
Nu am avut niciodata vreun concediu medical, sincer mi se pare discriminare din cauza faptului ca sunt insarcinata.
Vreau sa stiu daca exista un temei legal sau cum pot obtine marirea de salariu,avand in vedere faptul ca indemnizatia de risc maternal se calculeaza din brut , la fel si concediul prenatal.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Zile libere 2019
Multumesc pt raspuns si timpul acordat, am inteles, doar ca cei care nu sunt de serviciu luni, nu ar trebui sa vina, asa ca o concluzie.
Doar cei care sunt pe aceasta tura.
Ca sa stiu ceva concret, asa legea este peste tot si oriunde, trebuie doar bine interpretata.

Cornel Vasile a scris:

Ziua de luni este zi lucratoare si, ca atare, salariatii care sunt de serviciu trebuie sa se prezinte la munca.

Răspuns la discuția Zile libere 2019
Multumesc frumos pt raspuns, voiam sa adaug faptul ca sambata nu se lucreaza, nu vine nimeni la lucru, dar in legatura cu ziua de luni , nu stiu cum se procedeaza cel mai corect avand in vedere ceea ce am scris mai sus.
Buna ziua,

In legatura cu 30.11.2019 zi libera de la stat, existand si program de lucru sambata si mai multe schimburi, de obicei, cei care lucreaza sambata au repaus duminica si luni.
La noi se respecta turele de lucru, dar angajatorul doreste sa vina toate schimburile luni, este corect?
Nu ar trebui cei care sambata ar fi fost la lucru, sa nu vina nici luni? Doar cei care erau pe tura lor sa vina?