Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere 2019
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere 2019

Buna ziua,

In legatura cu 30.11.2019 zi libera de la stat, existand si program de lucru sambata si mai multe schimburi, de obicei, cei care lucreaza sambata au repaus duminica si luni.
La noi se respecta turele de lucru, dar angajatorul doreste sa vina toate schimburile luni, este corect?
Nu ar trebui cei care sambata ar fi fost la lucru, sa nu vina nici luni? Doar cei care erau pe tura lor sa vina?
1. Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

2. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Multumesc frumos pt raspuns, voiam sa adaug faptul ca sambata nu se lucreaza, nu vine nimeni la lucru, dar in legatura cu ziua de luni , nu stiu cum se procedeaza cel mai corect avand in vedere ceea ce am scris mai sus.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ziua de luni este zi lucratoare si, ca atare, salariatii care sunt de serviciu trebuie sa se prezinte la munca.
Multumesc pt raspuns si timpul acordat, am inteles, doar ca cei care nu sunt de serviciu luni, nu ar trebui sa vina, asa ca o concluzie.
Doar cei care sunt pe aceasta tura.
Ca sa stiu ceva concret, asa legea este peste tot si oriunde, trebuie doar bine interpretata.

Cornel Vasile a scris:

Ziua de luni este zi lucratoare si, ca atare, salariatii care sunt de serviciu trebuie sa se prezinte la munca.

Doar cei care sunt pe tura,nu au obligatia de a veni la munca..