avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, In prezent ma aflu in concediu de risc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, In prezent ma aflu in concediu de risc maternal, in ...

Buna ziua,

In prezent ma aflu in concediu de risc maternal, in aceasta firma s-au marit salariile,eu am fost exclusa.S-a oferit si prima de Craciun, ca in fiecare an,normal si aici am fost exclusa.
Lucrez de aproape 10 ani, nu mi se pare normal faptul ca nu am primit aceasta marire cat si prima de Craciun.
Contractul meu nu este suspendat,deci sunt activa.Se va suspenda cand intru in concediu de maternitate.
Nu am avut niciodata vreun concediu medical, sincer mi se pare discriminare din cauza faptului ca sunt insarcinata.
Vreau sa stiu daca exista un temei legal sau cum pot obtine marirea de salariu,avand in vedere faptul ca indemnizatia de risc maternal se calculeaza din brut , la fel si concediul prenatal.
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:32, 19 Decembrie 2023
Buna ziua,
Modificarea contractului de munca, marirea de salariu, nu se poate face in perioada concediului de risc maternal.
In ceea ce priveste prima trebuie vazut ce prevede Regulamentul intern.
a scris:

Buna ziua,

In prezent ma aflu in concediu de risc maternal, ....
Contractul meu nu este suspendat,deci sunt activa......



Concediu de risc maternal este un concediu medical ... In speta, c.i.m. este suspendat de drept.

Art. 50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
.......
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
......

Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator., daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.
Ultima modificare: Marți, 19 Decembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de risc maternal SGRU2013 SGRU2013 Va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: ce se intampla pe perioada concediului de risc maternal / concediului medical cu contractul indiv de ... (vezi toată discuția)
Discriminare Florentinian Florentinian In cazul suspendarii cim , conf Art. 49. [felurile si efectele suspendarii] (1) Suspendarea contractului individual de munca poate interveni de drept, prin ... (vezi toată discuția)
Prima de craciun Alexandra Roman Alexandra Roman Buna ziua, Anul trecut am primit din partea firmei unde lucrez o prima de Craciun echivalenta unui salariu. Ni s-a spus ca nu este al 13-lea salariu ci un ... (vezi toată discuția)