Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, In prezent ma aflu in concediu de risc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, In prezent ma aflu in concediu de risc maternal, in ...

Buna ziua,

In prezent ma aflu in concediu de risc maternal, in aceasta firma s-au marit salariile,eu am fost exclusa.S-a oferit si prima de Craciun, ca in fiecare an,normal si aici am fost exclusa.
Lucrez de aproape 10 ani, nu mi se pare normal faptul ca nu am primit aceasta marire cat si prima de Craciun.
Contractul meu nu este suspendat,deci sunt activa.Se va suspenda cand intru in concediu de maternitate.
Nu am avut niciodata vreun concediu medical, sincer mi se pare discriminare din cauza faptului ca sunt insarcinata.
Vreau sa stiu daca exista un temei legal sau cum pot obtine marirea de salariu,avand in vedere faptul ca indemnizatia de risc maternal se calculeaza din brut , la fel si concediul prenatal.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Modificarea contractului de munca, marirea de salariu, nu se poate face in perioada concediului de risc maternal.
In ceea ce priveste prima trebuie vazut ce prevede Regulamentul intern.
a scris:

Buna ziua,

In prezent ma aflu in concediu de risc maternal, ....
Contractul meu nu este suspendat,deci sunt activa......

Concediu de risc maternal este un concediu medical ... In speta, c.i.m. este suspendat de drept.

Art. 50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
.......
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
......

Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator., daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.
Cornel Vasile, Consilier juridic