avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate Fe2019

Activitate Fe2019

Buna ziua.
As avea o intrebare legat de garantia pentru instalatiile din spatiile comune ale unor imobile noi.
Mai exact daca pentru apartamentele noi dezvoltatorul acorda garantie conform legilor in vigoare, care este responsabilitatea acestuia legat de exemplu de instalatia electrica principala a imobilului(bloc ), sau legat de coloana de apa. Daca spre exemplu la un an sau doi de la vanzarea apartamentelor, coloana de apa principala are defectiuni majore si sunt pierderi de apa semnificative, apoi se remediaza (cu ajutorul asociatiei de proprietari), nu ar trebui ca dezvoltatorul sa suporte aceste costuri si nu locatarii?
Multumesc in avans de raspuns!
Răspuns la discuția Cercetare dosar
E destul de neplăcut, pentru ca declarația lipsa ar fi trebuit luata la momentul accidentului. Mulțumesc de răspuns, o zi plăcută!
Discuție Cercetare dosar
Buna ziua. As dori sa va solicit ajutorul in urmatoarea problema.
In urma unui accident intre doua autovehicule, eu fiind cel vinovat (chiar daca eram eram oprit pt a ma asigura , era iarna si a intrat cineva de pe un drum cu prioritate in mine), persoana de pe bancheta din spate din acel auto a declarat la politie ca o doare gatul- dupa ce in prealabil chemase ambulanta.
Dupa cum va puteti imagina, acum sunt cercetat intr-un dosar, dosar care de 7 luni sta la politie, din ce am inteles din lipsa unei declaratii de la peroana mai sus mentionata (este doar rezultatul consultatiei de la ambulanta).
Intrebarea mea ar fi, Cat timp pot sa ma tina in aceasta situatie, fiind nevoit sa iau in fiecare luna dovada de la parchet si neavind drept de circulatie in afara tarii?
Multumesc in avans de suport !
Răspuns la discuția Dosar cercetare accident
Multumesc de raspuns. Din ce stiu de la momentul evenimentului si ceea ce am discutat la politie persoana nu se afla in tara. Sa presupunem ca vine peste 2 ani, sau nu mai vine deloc. Ar trebui sa existe o reglementare legala in acest caz....
Buna ziua. As dori sa va solicit ajutorul in urmatoarea problema.
In urma unui accident intre doua autovehicule, eu fiind cel vinovat (chiar daca eram eram oprit pt a ma asigura , era iarna si a intrat cineva de pe un drum cu prioritate in mine), persoana de pe bancheta din spate din acel auto a declarat la politie ca o doare gatul- dupa ce in prealabil chemase ambulanta.
Dupa cum va puteti imagina, acum sunt cercetat intr-un dosar, dosar care de 7 luni sta la politie, din ce am inteles din lipsa unei declaratii de la peroana mai sus mentionata (este doar rezultatul consultatiei de la ambulanta).
Intrebarea mea ar fi, Cat timp pot sa ma tina in aceasta situatie, fiind nevoit sa iau in fiecare luna dovada de la parchet si neavind drept de circulatie in afara tarii?
Multumesc in avans de suport !