Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cercetare dosar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cercetare dosar

Buna ziua. As dori sa va solicit ajutorul in urmatoarea problema.
In urma unui accident intre doua autovehicule, eu fiind cel vinovat (chiar daca eram eram oprit pt a ma asigura , era iarna si a intrat cineva de pe un drum cu prioritate in mine), persoana de pe bancheta din spate din acel auto a declarat la politie ca o doare gatul- dupa ce in prealabil chemase ambulanta.
Dupa cum va puteti imagina, acum sunt cercetat intr-un dosar, dosar care de 7 luni sta la politie, din ce am inteles din lipsa unei declaratii de la peroana mai sus mentionata (este doar rezultatul consultatiei de la ambulanta).
Intrebarea mea ar fi, Cat timp pot sa ma tina in aceasta situatie, fiind nevoit sa iau in fiecare luna dovada de la parchet si neavind drept de circulatie in afara tarii?
Multumesc in avans de suport !
Legal, cat timp cercetarea penala o impune. Nu exista un timp delimitat legal.
Practic, se obisnuieste ca in cazul in care solutia va fi NUP sau clasare, dosarul sa stea maxim 1 an la organul de cercetare penala. Daca se depaseste termenul obisnuit de 1 an, ar fi cazul sa va interesati de parcursul dosarului.
E destul de neplăcut, pentru ca declarația lipsa ar fi trebuit luata la momentul accidentului. Mulțumesc de răspuns, o zi plăcută!
In acelasi situație sunt și eu 17 noiembrie 2019 am facut accident eu am.fost de vina nu am.acordat prioritate dar el a intrat în mine pentru ca avea viteza , si a spus că îl doare umărul am fost la.spital , după la.sectie si am dosar penal si de atunci nu mai știu nimic, pe fie care luna trebuie să renoiesc dovada sa circul 30 de zile ( in timpul accidentului nu am avut nici asigurare si tip expirat ... tu cum ai rezolvat pana la urma?
Pentru infracțiunea de vătămare corporală din culpă este absolut necesar ca persoana vătămată să depună plângere împotriva dvs. Termenul pentru depunerea plângerii este de 3 luni de la momentul accidentului în cazul de față. Deci, legal, sunteți total îndreptățit să solicitați soluționarea de urgență a dosarului prin soluție de clasare pentru lipsa plângerii prealabile.

Fe2019 a scris:

Buna ziua. As dori sa va solicit ajutorul in urmatoarea problema.
In urma unui accident intre doua autovehicule, eu fiind cel vinovat (chiar daca eram eram oprit pt a ma asigura , era iarna si a intrat cineva de pe un drum cu prioritate in mine), persoana de pe bancheta din spate din acel auto a declarat la politie ca o doare gatul- dupa ce in prealabil chemase ambulanta.
Dupa cum va puteti imagina, acum sunt cercetat intr-un dosar, dosar care de 7 luni sta la politie, din ce am inteles din lipsa unei declaratii de la peroana mai sus mentionata (este doar rezultatul consultatiei de la ambulanta).
Intrebarea mea ar fi, Cat timp pot sa ma tina in aceasta situatie, fiind nevoit sa iau in fiecare luna dovada de la parchet si neavind drept de circulatie in afara tarii?
Multumesc in avans de suport !