avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Activitate louisatr

Activitate louisatr

Răspuns la discuția succesiune
multumesc mult pentru raspunsuri.Am aflat ce ma interesa.
Răspuns la discuția succesiune
''A fi Om e lucru mare 'la asta m-am referit.Pentru mine conteaza OMUL ,cel care ma ajuta adica.M-ati intrebat daca conteaza si parerea unei doamne..important e cel care raspunde indiferent de gen:).Va multumesc ptr raspuns.Da .Am uitat sa spun ca notarul public stabileste prin încheiere masa succesorala, cu precizarea bunurilor sau a drepturilor care se contesta, întinderea drepturilor mostenitorilor si motivele neîntelegerii, îndrumând partile sa solutioneze neîntelegerile dintre ele pe cale judecatoreasca.Am avocat ,tocmai pentruca nu ma pot duce in tara in fiecare luna;)dar citatiile de la notariat nu au fost trimise la ceilalti mostenitori chiar daca au trecut 6 luni.Eu am nevoie ca notarul sa puna pe rol dosarul succesoral dat fiind neintelegerea dintre parti .Ma rog nu vreau sa ma lungesc .Ar trebuie sa cititi dv mai intai Legea 36/1995
Art. 75 si art 78 .sa invatzati ce atributii are un notar.Deocamdata notarul la care am apelat eu , nu a avut placerea sa coopereze cu avocatul meu .In final ar fi trebuit s -o faca nu?
Răspuns la discuția succesiune
dovezi scrise?Nu ma deranjeaza daca imi raspunde un Om .Cat despre dovezile scrise..
au trecut 6 luni de cand am semnat cererea pentru succesiune dupa moartea tatalui.Suntem 4 frati ,din care unul nu a vrut sa semneze actele pentru ca mama ,care a fost concubina tatalui meu nu putea sa participe la acest eveniment .El ar fi dorit sa faca mama partaj stiind ca e favorizat.Deci neavand acest drept mama(nefiind sotia legitima la moartea de cujus al tatalui meu) nu poate face nimic si noi ceilalti frati ajungem ptr un act de mostenire in instanta.Va dati seama ca in cazul asta notara ar trebui sa inainteze actele in instanta.Ei bine acest notar care e obligat sa faca niste convocari ,care are niste indatoriri ,nu vrea sa faca acest lucru ca sa nu supere pe mama pe care o cunoaste de mult timp.
ce dovezi sa iau de la ea cand imi da atat de furca??Specific :eu vreau dreptul meu de mostenitor dupa tata .Nimic altceva.
Discuție succesiune
In primul rand vreau sa salut toti avocatii acestui site care au atat de multa bunavointa sa raspunda doleantelor noastrea si sa le urez in mod deosebit ,multa rabdare si putere de intelegere.Nu toti ne permitem sa obtinem informatii de la birourile de avocatura si deci haideti sa recunoastem ca ceea ce fac avocatii de aici este mana cereasca ptr cei cu un buget financiar scazut.
Am scris intrebarile mele in privinta unui drept de succesiune si mi s-a raspuns cu profesionalism.Am inteles ca cei care ne raspund sunt oameni care isi cunosc profesia si ceea ce include ea. Le multumesc personal din suflet!
Azi am o singura intrebare domnilor avocati si va rog cu toata stima sa -mi raspundeti.
In problema mea de succesiune m-am impiedicat de notar.Un notar unic pe o zona destul de larga.Un fel de 'baron local'care taie si spanzura si la care trebuie sa te rogi si sa implori sa faca niste convocari sau sa faca ceea ce e in atributia obligatorie a unui notar.
As dori sa stiu unde as putea sa reclam abuzurile acestui notar.Daca exista un forum superior care sa traga la raspundere si sa pot face reclamatii.Cine poate controla si ''taia' avantul acestor persoane?
Mentionez ca daca am avertizat asupra acestor abuzuri de functie ,am fost data pe usa afara.
Va rog mult sa ma ajutati si va multumesc cu mult respect.
Buna ziua tuturor! Si daca tot m-ati ajutat pana acum vreau sa va spun ca lucrurile au luat o alta intorsatura.Mama mea mi-a adus la cunostinta ca are acte de proprietate cu tata la casa si pamant si ca poate dovedi cu martori ca are dreptul la jumatate din mostenire.Ce nu am mai spus e ca ea mai are o casa si terenuri mostenite de la tatal ei .Acolo a lasat tot fratelui meu mai mic el fiind privatizat si avand mai multa grija de ea dupa cum spune.Acum vrea sa-i lase si din partea de mostenire dupa moartea tatalui meu tot dupa bunul ei plac .Precizez ca mie nu mi-a lasat nimic.Iar din ce mi s-ar cuveni dupa tata tot c-am nimic ar vrea sa iau ,pe motiv ca eu trebuie sa stau in strainatate si ca nu as avea ce face daca mi ar ramane ceva ,mai ales ca nu am copii.M-a averizat ca daca nu sunt de acord cu ceea ce doreste sa faca ,din mostenirea ei dupa tatal ei nu-mi lasa nimic,iar din mostenirea mea cu drept de succesiune dupa tatal meu defunct nu o sa -mi revina mai nimic.CREDETI-MA!!! Pentru faptul ca am muncit si le-am trimis bani cand au avut necazuri ,acum sunt marginalizata incat nu stiu ce sa mai cred.Dati-mi un sfat sa stiu si eu ce sa fac pentruca nu sunt de acord absolut deloc ca doar unul din frati sa fie avantajaticu patru locuri de casa si aproape 500 ha de pamant iar eu sa nu am drept la nimic.
Buna seara! Ma bucura faptul ca primesc din ce in ce mai multe sfaturi, care pot spune din inima ,ca imi prind frt. bine.Stiu ca in astfel de situatii mai sunt si alte persoane.As vrea sa va mai spun ceva.Mama mea sustine ca ,eu ar trebui sa dau o semnatura sa devina ea unic mostenitor ,nu stiu prin ce imprejurare,ca sa faca ea cum doreste acte de mostenire ptr.noi copii.Eu nu -i acord insa aceasta semnatura ptr,ca stiu ce vrea sa faca.Dealtfel sustine ca poate dovedi cu martori ca a pus si ea bani la constructia casei si ca are dreptul de succesor dupa defunct .Va rog sa imi spuneti ceva care nu stiu cum sa analizez.Daca mama ,sa zicem ca ,ar avea acte precum ca a participat la constructia casei ,dar casa e pe numele tatei iar ei nu au fost niciodata cununati legitim,totusi ar mai avea vreo sansa sa devina succesor ?Spune ca ea deschide succesiunea .Are ea dreptul sa deschida succesiunea?.....
Va multumesc.

Nu exista absolut nici un testament ,si nici un act de casatorie intre tata si mama.Au trait doar in concubinaj 42 de ani fara a se sinchisi sa isi rezolve statutul social.
multumesc ptr .toate informatiile pe care mi le-ati furnizat.Sunteti niste OAMENI MINUNATI.VA DORESC DIN INIMA MULTA SANATATE SI MULTA PUTERE DE MUNCA !!!!!!!!!!!!!!
Va multumesc mult ptr raspunsuri .Sincer nu ma asteptam atat de repede.Ma intreb ,daca nu ar fi mai bine sa nu ma prezint la succesiune pe motiv ca nu pot lasa serviciul de aici ,iar asta insemnand sa ma incadrez in art .700 cod civil si sa mai aman succesiunea.
Buna! Va rog sa ma ajutati si sa ma invatati ceva.Sunt in strainatate de 10 ani.In Romania am mama si 3 frati.Acum o luna mi-a murit tatal si sunt chemata la succesiune ,insa eu nu sunt de acord cu modul in care mama doreste sa imparta terenul si casa,in favoarea fratelui meu mai mic .Spuneti-mi va rog ce drepturi are mama sa imparta succesiunea tatalui,daca ea nu a fost cununata legal cu tata (au fost concubini 40 de ani).Nu as vrea sa semnez actele atat timp cat mama vrea sa imparta bunurile dupa dorinta ei,dar nu stiu ce repercursiune va avea asupra mea neacceptarea succesiunii.Poate ma 'luminati'domniile voastre.

Multumesc.