avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate dmdb

Activitate dmdb

Buna ziua, doi membri ai Asociatiei executa cu regularitate lucrarile de ingrijire a spatiului verde apartinand imobilului, pro bono (fara a fi remunerati). Care este viziunea autoritatilor in cazul actual de stare de urgenta, pentru ca am dori sa nu fie pusi in situatia de a plati amenda. Se completeaza Declaratia pe proprie raspundere si se bifeaza la nr. 5 activitate fizica individuala (cu excluderea oricaror activitati sportive de echipa/colective) sau pentru nevoile animalelor de companie/domestice, in apropierea locuintei sau nr. 8. scopuri umanitare sau de voluntariat? Multumesc in avans.
Multumesc de raspuns. Da, sotul supravietuitor proseda dinaintea casatoriei un apartament si o masina, vanduta in timpul casatoriei pentru a achizitiona o alta. Ca urmare a relatiilor tensionate dintre sotul defunct si descendent (rezultat dintr-o casatorie anterioara), acestia nu au mai pastrat legatura in ultimii 20 de ani. Prin urmare, sotul defunct a "jucat la 0" ca sa ma exprim in termenii jocului de canasta. Venit mare avea, dar la sfarsit de luna contul era nul, iar inainte de casnicie a avut doar bunuri mobile fara valoare insemnata. In timpul casniciei, la insistentele sotului supravietuitor, au achizitionat un teren a carui valoare a crescut considerabil si prin investitiile din venitul sotului defunct, dar si prin munca efectiva de amenajare a unei plantatii a sotului supravietuitor. Acest teren a fost vandut (la insistentele sotului defunct pentru ca intre timp aparusera bolile grave, iar sotul supravietuitor a negociat un pret bun), astfel incat "bunurile comune" sunt, de fapt, banii din conturile bancare.

Multumesc de raspuns, asa este si firesc, cred eu, ma bucur ca si legislatia recunoaste contributia la dobandirea bunurilor comune, pentru ca, inevitabil, unul se "sacrifica" mai mult. O zi frumoasa sa aveti!
Buna ziua, sotul supravietuitor care nu a realizat venituri in timpul casniciei are acelas tratament la succesiune? Sau din masa succesorala se va sterge jumatatea lui, respectiv din intreaga masa succesorala va mosteni doar 1/4 (vine in concurs cu un descendent). Tin sa mentionez ca defunctul a fost grav bolnav 7 ani, cuplul au locuit in proprietatea privata a sotului supravietuitor. Multumesc!