avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate paky

Activitate paky

Răspuns la discuția alcool la volan intrebare
cred ca nu ne intelegem.problema mea era alta,dar ma rog .....!era vorba de o contraventie ,de o,18 alcoolemie.povestea e lunga si neplacuta de reluat si nu cred ca are rost.speram sa am parte de un sfat din pct de vedere legal si cu referire la problema mea.nu sunt un smecher cu bani care am umblat sa ma "scot".sunt un amarat de cadru didactic care a asteptat cu sufletul la gura decizia parchetului si a pus mai presus prietenia decat siguranta propriei persoane.ESTE USOR SA TE DAI MARE CAND ESTI PE DINAFARA SUBIECTULUI .MULTUMESC !
Răspuns la discuția alcool la volan intrebare
dupa atata tacere am revenit.dupa 11 luni de la accident am fost scoasa de sub urmarire penala.am mers dupa 15 zile de la primirea documetului de la parchet sa-mi ridic permisul.mi-au prelungit durata de suspendare cu 31 de zile si am primit amenda.au spus ca trebuia sa ma prezint la un test de verificare.eu am intrebat de acest test si in toamna nu m-au acceptat pt ca dosarul nu avea nici o solutie data,deci nu avem dreptul sa ma duc la testare.imi poate da cineva un sfat?aveau dreptul sa-mi faca asta?
in codul rutier scrie ca pt alcolemie se da un test de verificare si m-as fi prezentat dar...........??
va rog sa-mi dati un sfat legal
Răspuns la discuția accident cu victima
cioan a scris:

Expertiza tehnica nu a putut stabili viteza de deplasare a autoturismului. In urma accidentului nu au ramas urme? Daca da, care sunt acestea? Sunt destul de rare cayurile in care nu se poate stabili viteza de deplasare a unui autovehicul. Afirma acest lucru un om care are calitatea de expert tehnic judiciar in specialitatea autovehicule si circulatie rutiera.
Nu am inteles modul de producere a accidentului. Dvs. ati trecut peste victima? Atunci cum a trecut si autoturismul ce venea din sens invers? Sau poate numai l-ati lovit. Cu care parte a autoturismului? Stanga sau dreapta? Este foarte important acest amanunt. Este posibil ca victima sa fie aruncata in fata autoturismului ce venea din sens invers.
Expertiza tehnica a stabilit daca accidentul se putea sau nu evita in cazul in care nu va aflati sub influenta bauturilor alccolice? Dupa parerea mea acest aspect este important. Daca nu s-a facut, se poate solicita acest lucru.
Pentru a-mi forma o parere mai clara am nevoie de mai multe elemente.
In limita posibilului ar fi bine sa le indicati (Stiu ca documentele din dosarul de urmarire penala nu sunt publice).


Cred ca acest mesaj era pt. mine.Am sa incerc sa raspund cu cea mai mare exactitate posibila ,intrucat la ce am putut am facut copii xerox,iar la expertiza tehnica am copie.
-expertiza nu a putut stabili viteza de deplasare a celor doua autoturisme,luand in calcul cele declarate.Urme pe carosabil au ramas cca 22 m ,distanta pe care a fost tarata victima de catre masina Audi .
-expertiza tehnica spune ca am trecut peste picioarele lui ,iar el in acel moment a incercat sa se ridice ,dar a cazut si s-a lovit la cap
-am simtit o bufnitura si roata stanga a trecut peste ceva .Pana sa-mi dau seama ce se intampla am mai parcurs aproape 200m socotind ca am trecut peste ceva cu roata stanga,dar nu m-am ingrijorat foarte tare
-am oprit masina si din sens opus a venit Audi-ul cu o viteza ceva mai mare si l-a prins din plin tot din pozitia culcat si l-a izbit(garda fiindu-i mai jos ~15 -17cm),zdrobit ,tarat incat eu cand am ajuns la locul respectiv am cunoscut ca-i om doar dupa o mana care era ridicata din mormanul de carne
-victima nu a fost aruncata intrucat initial se afla in pozitia ghemuit pe carosabil(lucru stabilit de medicii legisti) ,acest lucru fiind intarit de avariile pe care le are autoturismul meu>>o bucata din masca de protectie din partea stanga ,dar atentie!!! partea de dedesubt,NU LATERAL
-expertul a facut calcule matematice bazate pe o documentatie si a stabilit ca chiar daca nu as fi avut alcoolemia(0,18)NU L-AS FI PUTUT EVITA ,NICI EU SI NICI CEL CU AUDI NU L-AM FI PUTUT EVITA DIN CAUZA POZITIEI SALE SI A FAPTULUI CA NU AVEA CEVA REFLECTORIZANT.
Asta stiu din cele citite poate nu am reusit sa le redau prea bine,dar in mare cam asta este.
Multumesc pt ca-mi acordati atentie!
Răspuns la discuția accident cu victima
Nu am nici un raspuns,dar din surse neoficiale am inteles ca s-a cantarit foarte mult in privinta mea si cred ca procurorul inclina pt mine spre o amenda penala,cazul fiind cu culpa comuna si foarte greu de definit partea de vina.Nu stiu ce inseamna asta,dar sper sa fie asa .Nu am alte noutati.Astept sa ma cheme si sa ma instiinteze cu privire la decizia lui,asta probabil peste vreo trei saptamani.
Răspuns la discuția accident cu victima
Nu mi se pare corect,dar asta ti se intampla cand te gandesti sa ajuti pe altii si nu iei in calcul riscurile.Am pus mai presus prietenia.La cat sunt de "norocoasa" daca nu mi se intampla asta,sigur mi se intampla altceva la fel de grav.Imi pare rau pt accidentele suferite.Tot ceea ce mi-ati povestit imi intareste increderea ca oricum ceea ce ai de patit tot patesti chiar daca nu esti la volan si nu ai baut o bere. Toti care ma cunosc m-au condamnat pt asta si in loc sa ma sustina sa pot trece peste moment,s-au indepartat,inclusiv "prietenul "pt care m-am urcat la volan.Si eu ma mir ca mai pot conduce si mai ales noaptea.Multumesc pt mesaj.
Răspuns la discuția accident cu victima
Multumesc celor doua doamne avocat.Credeti ca ar fi posibila scoaterea de sub urmarire penala?Atunci imi pot pastra carnetul?
Doresc sa pastram legatura pe acest forum.Luni ma intalnesc cu procurorul pt prelungirea dovezii de conducere si voi veni cu noutati poate.El a spus ca pt leziuni cu "posibil potential tanatogenerator"se cam trimite in instanta,dar expresia"posibil potential"ma poate ajuta+pozitia victimei--pe carosabil cu picioarele peste ax pe sensul meu+alcoolemia victimei+faptul ca nu era trecere de pietoni .Expertul care a facut expertiza a facut o gramada de calcule cu radicali si virgule si demonstreaza ca chiar daca nu as fi avut alcoolemia nu il puteam evita .La toate expertizele ma gasesc vinovata(pe buna dreptate#-o )doar de alcool la volan.
Cat de rau e daca ajung in instanta? Poate cineva sa-mi povesteasca ce se va intampla cu mine acolo?
Răspuns la discuția accident cu victima
am mai scris asta.da.soferul Audi-ului a fost gasit a doua zi si este si el urmarit penal pt ucidere din culpa si fuga de la locul accidentului.Nu vreu bani de la nimeni.Vreau sa scap de toata nenorocirea asta care dureaza de aproape un an.Stiu ca nu mai pot schimba nimic.Vreu un sfat:ce pot face de acum in colo?
Am nevoie de permis.Asta ma doare cel mai mult.V-a mai dura mult asta?Acum circul cu dovada pe care o prelungesc in fiecare luna.Multumesc pt ca-mi acordati atentie.Astept sfaturi.Intrebati-ma orice.
Răspuns la discuția accident cu victima
nu faptul ca lucrez intr-o institutie publica m-a facut sa ma gandesc ca ar trebui sa actionez in instanta .poate e o idee prosteasca a unui necunoscator de legi si undeva in sufletul meu stiu ca sunt vinovata(alcolemia),dar vina mea vine si din cauza victimei.Daca victima a incercat sa se "ridice la vederea farurilor" e pt ca am citat din rezultatele expertizei,nu si pt ca e adevarat.Daca incerca sa faca asta cred ca oricum il puteam observa si poate il puteam evita.Incadrarea am spus si eu dupa mintea mea ca e gresita,dar asta e tot ce stiu deocamdata.E foarte complicat sa descriu .Nu cer ca cineva de pe acest forum sa ma creada sau sa ma scoata basma curata Exact ceea ce v-am relatat a ramas in carca mea.Procurorul a spus ca va analiza dosarul si sunt doua variante:scoatera de sub urmarire sau trimiterea in judecata.
Eu personal cred ca si noi avem partea noastra de vina,dar victima are procentul cel mai mare de vina.De ce nu se ia in considerare si asta?
Răspuns la discuția accident cu victima
DINAMICA PRODUCERII ACCIDENTULUI:victima in pozitie ghemuita pe carosabil imbracata in culori inchise,observa probabil lumina farurilor de la autoturismul meu,incearca sa se ridice,autoturismul meu trece peste piciorul stang si ea cade pe spate producandu-se leziunile de la cap,trece celalalt autoturism si-i produce si el leziuni .practic il spulbera pur si simplu avand garda mai jos si trecand peste partea superioara a corpului.Psihic sunt afectata.Si acum ma vad stand singura in camp deschis langa o movila de carne ce voia sa insemne un om.
Imi voi putea pastra carnetul ?Exista posibilitatea sa primesc amenda penala sau fara doar si poate direct condamnare?
Lucrez intr-o institutie publica eu voiam sa dau familia victimei in judecata.Ce ma sfatuiti?
Răspuns la discuția accident cu victima
rezultat autopsie laborator:victima a fost lovita de prima masina(a mea) dar moartrea victimei a survenit in contact cu cea de-a doua masina
rezultat ITM Iasi:prima masina i-au produs leziuni cu posibil potential tanatogenerator,dar a doua i-au produs leziuni sigur si direct letale
S-au efectuat si expertize tehnice.Viteza nu se poate stabili,dar a luat in calcul cele di declaratii si nici unul dintre noi nu aveam posibilitatea sa-l evitam.
Dosarul se afla in cercetare la Parchet>Am fost doar instiintata pt ce sunt cercetata
Procentul de vina nu s-a stabilit.Celalalt sofer a fost gASIT A DOUA ZI LA ORA 17cu toate probele pe sub masina.In prezent e plecat in Italia
martor nu am "prietenul" a ramas in localitatea unde l-am dus.Autoturismul Audi venea din sens opus,nu m-a orbit pt ca tocmai atunci am oprit si faceam manevre pt intoarcerea autoturismului.celalalt sofer este cercetat si el pt ucidere din culpa si fuga de la locul accidentului