avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate Smiley000

Activitate Smiley000

S-a mai discutat acest aspect, insa as dori cateva lamuriri la situatia mea:
Am fost concediat in urma cu 2 luni pe motiv ca, din cauza pierderii clientului principal, postul meu s-a desfiintat in urma hotararii conducerii (deci motiv ce nu tine de natura angajatului).
Eu am lucrat la o firma privata, cu contract individual de munca pe postul de inginer proiectant constructii.In acest contract nu era specificat nimic despre salarii compensatorii, in schimb scria ca respecta Contractul Colectiv de Munca. In urma aflarii deciziei de incetare a contractului de munca, am facut in scris o notificare de plata a drepturilor salariale in care am cerut 3 salarii compensatorii. In urma acestei cereri nu numai ca nu mi-a fost acordat niciun salariu compensator, dar nici nu am primit banii pe ultima luna, in care am muncit.
Intrebarea mea este, daca pentru postul pe care eram eu angajat, si anume inginer proiectant constructii, exista specificat in CCM numarul de salarii compensatorii si cum as putea sa procedez in continuare avand in vedere ca nu mi-a fost platit nici ultimul salariu si nici salarii compensatorii. Ar trebui sa actionez in judecata compania? Sau exista o alta modalitate de constrangere mai usoara (instiintare ITM, etc.)?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Va multumesc !
As vrea daca se poate sa imi spuna cineva competent daca sunt indreptatit sa cer chirie
Multumesc anticipat !
Nu e specificat nimic .
De asta cred ca sunt indreptatit sa primesc ceva chirie .
Sper :)
Buna ziua ! Am si eu o problema asemanatoare , doar ca e putin mai complicata : De vreo 5 ani am cumparat un atelier impreuna cu spatiul aferent de la o fabrica care s-a lichidat . Pe acest spatiu sunt montati doi stalpi de beton care sustin un transformator apartinand S.C. E-On S.A ( Electrica ) ( spatiul ocupat e cam de 3 metri patrati ) . Din acest transformator se alimenteaza atelierul meu , atelierul vecinului precum si 2 blocuri invecinate . Problema e ca eu la 2 metri de acel transformator am un cos de fum de la o centrala termica care e din teava de otel cu diametrul de 80 de cm si are aproximativ 40 de metri inaltime . Cand ploua si sunt descarcari electrice , aproape de fiecare data din cauza turnului inalt , trazneste in turn si se propaga curentul in transformator si se arde . Odata chiar era sa ia foc cheresteaua pe care o am depozitata in apropiere . Deci , intrebarea mea este , tinand cont de faptul ca e un factor de risc , daca as putea obtine chirie de la E-On pentru spatiul ocupat de acest transformator .