avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Activitate lauretta

Activitate lauretta

mama mea acum 2 ani a girat o persoana (prietena in acel timp) pentru un imprumut la CAR,aceasta persoana dupa un anumit timp nu a mai vrut sa plateasca restul de datorie iar cei de la CAR i-au trimis girantului somatie adica mamei.mama a insistat la aceasta persoana sa vina sa-si achite datoriile dar nu a vrut si pentru asta cei de la CAR s-au gandit ca titulara contractului era saraca prea ramolita sa fie trasa la raspundere asa ca a fost direct data in judecata cu executare silita chiar mama fiind girant unde dupa 3 luni a inceput sa i se opreasca din pensie lunar cate 510000lei vechi timp de 9 luni.acum totul este achitat de catre mama mea care a vrut sa o ajute iar beneficiara nu are nici un stres sta linistita acasa si se bucura si ea de pensie in continuarie.cei de la CAR ne-au spus ca putem sa o dam in judecata pentru a recupera banii inclusiv banii care o sa trbuiasca sai cheltuim acum.problema este ca nu stim unde trebuie sa mergem la ce usa sa batem cati bani ne trebuie ce acte ne trebuie.care este procedura legala cati bani implica si cat timp.Mentionez ca am toate cupoanele de pensie a mamei unde dovedesc ca i s-a oprit acesti bani,am hartia de la CAR precum ca a fost data injudecata ,numele si adresa acestei femei care a facut imprumutul si mai stiu ca nu are nici o oprire pe pensie si pe nimeni in intretinere...va rog mult ajutati-ma macar cu un sfat...multumesc
va multumesc pentru raspuns dar as vrea daca este posibil sa-mi spune-ti ce conditii trebuie sa indeplineasca tatal pentru a putea trece in custodia lui pentru ai putea creste si a se bucura de ei.aveti dreptate ..pana acum ce a facut ?dar ne avand sevici cu carte de munca ,nici casa personala si nici o familie nu putea justifica legal.aceasta persoana la atacat in toate felurile acum cred ca sunt sanse sai recapete dar nu stim cum.am considerat ca ea neavand domiciliu si nici servici cu carte de munca cum demonstraza ca le poate oferi o viata decenta copiilor .si la ce varsta au voie copii sa raspunda in instanta cu cine vor sa stea daca unul are 11ani iar al doilea 9 ani.nu vreau sa fiu rautacioasa dar mama copiilor este tiganca romanizata a locuit cu mama ei si nu a avut niciodata un servici,acum maicasa a vandut tot si au plecat in italia sa lucreze la o familie care i-a dat voie sa stea cu copii.daca ii da afara raman pur si simplu in strada ea doar se incapataneaza acum si il manipuleaza pe sotul meu.
multumesc pentru raspuns dar nu sunt totusi lamurita ,ea nu mai are locuinta aici in tara a vandut tot este cetatean roman dar nu are nici un domiciliu,in italia lucreaza pentru un batran ,nu stim nici macar unde,exista posibilitatea sa ceara in instanta trimiterea pensiei in italia?il obliga legea sa trimita pensia acolo?dar daca se intoarce peste 5ani poate sa il dea in judecatapentru neplata?cum trebuie sa se justifice el in fata legii ca a vrut dar nu a avut cum sau cum sa se protejeze
am si eu o problema si nu stiu cu trebuie sa procedez...sotul meu dintr-o relatie anterioar de concubinaj are doi copii pe care nu i-a crescut el .ex concubina acum mult timp l-a dat in judecata pentru pensie alimentara dupa care sotul a inceput sa plateasca facandusi datoria. intre timp i s-a interzis a-si vizita copii iar pentru aceasta si-a cerut dreptul la vizitarea minorilor prin intermediul tribunalului.acum se implinesc doi ani de cand sunt plecati cu mama lor in italia cu acordul scris al sotului meu in fata notarului.in tot acest timp ex concubina nu a mai pretins pensia cu conditia sa-i semneze la notar de cate ori vine in tara cu copii acordul tatalui.de cate ori vine in vizita nu putem iesi impreuna cu copii lui deoarece nu le da voie decat insotita de ea si fara niciodiscutie in prezenta mea.il ameninta ca il pune sa plateasca toata pensia din timpul cat a lipsit din tara si sa contribuie in continuarie.mentionez ca aici ea si-a vandut apartamentul si nu mai are nici un domiciliu toate actele de identitate sunt cele cu domiciliul vechi.vreau sa stiu daca il poate obliga la plata pensiei in italia ea ne avan domiciliul stabil,daca poate sa i-i ia copii sub custodia lui demonstrand ca e casatorit are domiciliul stabil ,casa propietate si servici pentru intretinerea copiilor.nu sti cum sa fac sa nu-l mai manipuleze.