avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate Gabyyy1985

Activitate Gabyyy1985

Buna seara! Am o mare problema . Am cumpărat o casa in 2015 cu conditia ca cel de la care am cumpărat sa rămână acolo cât trăiește . In 2017 a decedat , iar eu in 2018 an construit un magazin si o boxa de Spalatorie . Nu am schimbat contorul si nici contractul de pe numele lui . Acum 3 zile au venit cei de la electrică si mi-au ridicat controlul sa-l verifice precum ca nu inregistreaza cum trebuie si ca sigiliile de pe control sunt rupte si deformate , iar pe cutia (bmp) sunt Ok. Am fost la comisie si vor sa ma pună sa plătesc din urma pe trei ani la un calcul al lor de ordinul miliardelor ( contractul este unul casnic si ei imi calculează prețul pe ultimii 3 ani la valoare de societate ).I-am întrebat cum ajungeam sa stric contorul dacă cutia este sigilată , iar ei au spus ca in 2019 am solicitat sa imi schimbe siguranta precum ca sarea si atunci cel venit nu a fost atent si a sigilat fără sa vadă acele sigilii rupte . Ce pot face ? Eu practic nu am contract cu ei , dar mie mi-au cerut buletinul la comisie . Zice ca eu sunt dator sa plătesc .
Buna seara ! Doamna din primărie care treburi sa imi înregistreze contractul de arendare făcut între mine si o alta persoana fizica , refuza acest lucru pe motiv ca au trecut cele 15 zile si nu mai am acest drept . Pe deasupra ma pune sa fac un alt contract cu data recenta știind foarte bine ca persoana care mi-a dat terenul este plecată in afara si nu mai poate semna un alt contract , spunându-mi sa semnez contractul respectiv si in numele lui . Ce pot face sa imi înregistreze contractul .