Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Problema cu electrică . Am cumpărat o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Problema cu electrică . Am cumpărat o casa in 2015 ...

Buna seara! Am o mare problema . Am cumpărat o casa in 2015 cu conditia ca cel de la care am cumpărat sa rămână acolo cât trăiește . In 2017 a decedat , iar eu in 2018 an construit un magazin si o boxa de Spalatorie . Nu am schimbat contorul si nici contractul de pe numele lui . Acum 3 zile au venit cei de la electrică si mi-au ridicat controlul sa-l verifice precum ca nu inregistreaza cum trebuie si ca sigiliile de pe control sunt rupte si deformate , iar pe cutia (bmp) sunt Ok. Am fost la comisie si vor sa ma pună sa plătesc din urma pe trei ani la un calcul al lor de ordinul miliardelor ( contractul este unul casnic si ei imi calculează prețul pe ultimii 3 ani la valoare de societate ).I-am întrebat cum ajungeam sa stric contorul dacă cutia este sigilată , iar ei au spus ca in 2019 am solicitat sa imi schimbe siguranta precum ca sarea si atunci cel venit nu a fost atent si a sigilat fără sa vadă acele sigilii rupte . Ce pot face ? Eu practic nu am contract cu ei , dar mie mi-au cerut buletinul la comisie . Zice ca eu sunt dator sa plătesc .
Gabyyy1985, utilizator
Buna ziua!
Tariful pentru persoana juridica este altul decat pentru persoana fizica.Cand ati construit magazinul si spalatoria , in mod normal trebuia sa anuntati furnizorul de energie si vi se monta un contor separat pentru magazin si spalatorie.Sigur ca v-au cerut actul de identitate,proprietatea este pe numele dvs.,nu a decedatului.Si tot dvs. beneficiati de serviciile furnizorului.