avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate Raymond T.

Activitate Raymond T.

Buna ziua tuturor! O intrebare, rog frumos. Caz concret: el ucrainian, ea cu pasaport Rep. Belarus. Ambii vin din Ucraina. Vor sa se casatoreasca in Romania, lucru care ii ajuta ulterior in planurile lor (sa se stabileasca in SUA). Este posibil, acest lucru, la noi? Sunt inca in Ucraina, urmeaza sa intre in Romania. Care este cel mai bun plan de actiune? El, ucrainian, sigur poate deveni relativ usor refugiat legal. Dar ea (bielorusa) poate nu, sau mai greu?.. Se pot casatori? Si cum sa faca exact, pentru cea mai mare rapiditate si eficienta? Eu ii ajut dezinteresat, sunt prieteni. Va multumesc!
va multumesc frumos!
Buna ziua!

Daca apartamentul meu de la ultimul etaj a fost indundat din cauza ca a cedat lucrarea de izolare a terasei, inteleg ca toti proprietarii din asociatie vor trebui sa plateasca pentru reizolarea terasei.

Intrebarea mea este: imi poate despagubi asociatia, din punct de vedere legal, partial sau total costul renovarii apartamentului meu?

Va trebui sa dau jos si sa pun la loc tot tavanul fals (rigips) si izolatia termina pusa deasupra lui.
Multumesc. Sa inteleg ca pentru o agentie care aduce aici la munca cetateni din afara UE si pentru una care trimite romani la munca in alte tari sunt exact aceiasi pasi si aceleasi cerinte?

Vazusem acest topic dar eram convins ca in cazul agentiei mele este alta procedura.

As aprecia o confirmare. Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Detalii gasiti aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

[ link extern ] /



Buna ziua! Sotia mea (cetatean non-UE) va primi in curand, in urma casatoriei, permisul de sedere in Romania (nu mi-e clar pe ce perioada, Inspectoratul de Imigrari va decide asta). Ne dorim ca ea sa obtina cetatenia romana in viitor (eu sunt cetatean roman).

Am inteles ca, la 5 ani de la intrarea ei in Romania, ea va putea aplica pentru permisul de sedere pe lunga perioada, pasul urmator si neaparat necesar pentru obtinerea ulterioara a cetateniei romane.

Problema noastra este cu cerintele pentru a obtine acest permis de sedere pe termen lung (fara de care, am inteles, nu poate aplica pentru cetatenie) - in ultimii 5 ani la data aplicarii, ea trebuie sa nu fi fost in afara Romaniei mai mult de 6 luni perioada continua sau mai mult de 10 luni, insumate (pe tot parcursul celor 5 ani). Noi suntem aproape siguri ca nu vom putea indeplini aceasta cerinta, care ni se pare foarte restrictiva.

Intrebarea este: avem vreo alta cale ca ea sa poata obtine cetatenia romana? Exista orice fel de portita legala, care sa ne permita ca ea sa poata obtine cetatenia, peste 5 ani de acum, dar sa fi avut, in acest timp, mai mult de 10 luni insumate petrecute in afara Romaniei?

Acest "in afara Romaniei" este strict? Adica noi nu am putea trai nici macar in UE, mai mult de 10 luni in acesti 5 ani de acum, daca am dori sa aplicam pentru ea pentru cetatenie? Asta ar fi chiar cu totul aberant...

Daca nu exista nicio portita legala, atunci care ar fi pentru noi cea mai buna alternativa imediat urmatoare? Simpla prelungire la nesfarsit a permisului ei de sedere?

Multumesc frumos!
Buna ziua! Vreau sa infiintez o agentie de recrutare de forta de munca din tari non-UE si sa ajut firmele romanesti sa-si gaseasca angajati straini.

Ce tip de societate pot infiinta? Doar SRL sau si II/IF/SRL-D? Care sunt avantajele pentru altceva decat SRL?

De ce autorizatii am nevoie, sau alte conditii speciale?
Trebuie sa angajez o persoana certificata in recrutare, daca eu nu am aceasta diploma?
Unde pot citi legislatia relevanta pentru acest tip de activitate?

Va multumesc!