avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1689 soluții astăzi
Forum Activitate SilviuAil88

Activitate SilviuAil88

Răspuns la discuția Program de munca
Buna ziua revin cu alta intrebare legata de programul de munca la care va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
De cand am inceput programul de lucru 24/7 si anume de 3 luni, in fiecare luna lucrez cu 1 sau 2 zile mai mult decat prevede norma. Pe fluturasul de salariu nu sunt pontat pt acele 2 zile lucrate in plus si nu primesc nici bon. De ex in luna decembrie am lucrat 22 de zile din 20 lucratoare.. Am fost ponta doar pentru 160 de ore, echivalentul a 20.
Este corect asa ceva?
Răspuns la discuția Program de munca
Nu m am lamurit.
Sa inteleg ca, angjatorul ma poate concedia daca nu semnez acest act aditional cu privire la modificare programului? Ce se intampla daca refuz?
Poate angajatorul sa schimbe programul oricand?
In contractul actual de munca sunt mentionate 3 lucruri cu privire la programul de lucru:
1. 5 zile pe sapt cu repaos: Sambata si Duminica
2. programul de lucru este cuprins intre orele 07:00 - 24:00
3. Angajatorul poate aduce modificari programului de lucru

De ceva timp firma a trecut pe program 24/7 cu lucru inclusiv sambata si duminica insa nu am semnat nimic aditional la contractul actual de munca.
Mi s-a spus ca o sa trebuiasca sa semnez precum ca sunt de acord cu noul program sau o sa trebuiasca sa plec.
Este legal asa ceva? pot face ceva? Nu prea ma incanta ideea de 24/7 si lucru in weekend.
Mentionez ca lucrez cam de o luna in toate cele 3 ture - dimineata, dupa-amiaza si de noapte.
Mie mi se pare o actiune abuziva din partea angajatorilor sau ma insel? Ce as putea face? Sunt obligat sa semnez in legatura cu noul program? mentionez ca s-au exclud din start negecierile salarial si ca imi vor fi platite orele de noapte precum este stipulat in lege iar zilele de weekend cu un spor de 10% si nici un libe in plus. chiar daca lucrez sambata si duminica in acea sapt am 2 zile libere si cam atat.

Va rog sa ma luminati, poate gresesc eu,
Pe langa rata la casa mai este o rata de 750 de ron. Credit pe care l am facut impreuna pt a utila casa. Deci 1000 chirie 1000 pensie 750 rata. Nu mai pun cheltuieli cum ar fi mancare intretinere transport etc. Dintr un venit al meu de 3800. Nu vreau sa traiesc in lux insa trebuie sa am cu ce trai.
Practic, sotia ramane cu casa si o rata de 1000 de ron.
Locuiesc ff aprope.
Sunt foarte ingrijorat pt copil si cimpirtamentul sotiei, deoarece ieri am fost sa il vad dupa ce ea m a anuntat ca e acasa la ora 19..eu am ajuns la ora 20 cand am ajuns am auzit copilu plangand din strada. cand am intrat copilul a si venit la mine in brate apoi ea s a dus la bucatarie si a revenit cu onsticla de suc de rosii si a aruncat tot continul pe mine si pe copil. Copilul era ingrozit si nu reuseam sa il calmez plus ca ea mai si tipa foarte tare. Copilul ma strangea foarte tare in brate si nu mai vroia sa mearga la sotie deloc... Mi a mai spus ca, daca vre o instanta o sa imi permita sa vad copilul fara ea, o sa se spanzure...
Sotia mea si a luat deja un avocat care i a spus ca pana la varsta de 3-4ani eu onsa pot vedea copilul doar in prezenta ei.
Nu, chiar din contra, fara sa incerc sa o denigrez in vre un fel cred ca am avut mai multa grija de copil.. Un exemplu ar fi ca a decis sa se intoarca la serviciu dupa nici macar un an si copilul a trebuit sa stea cu parintii. A fost o perioada de 2 sapt cand nu a avut cine sa stea cu juniorul asa ca mi am luat eu concediu 1 sapt si i am propus sa isi ia si ea o sapt. Nu si a luat si a preferat sa stea mama ei cu el cealalata sapt. Motivul pt care nu ma lasa sa stau cu el si aici citez este: onsa il duci la alta femeie si o sa ii spuna ei mama....
Sotia mi a spus ca e dispusa sa negocieze cu mine orice mai putin modul in care pot vedea copilul. Nu accepta sa ramana copilul doar cu mine fara ea sau parintii ei.
Daca copilul este mic 1 an si 3 luni, poate sa ramana doar cu mine sau trebuie neaparat sa fie si sotia?
Am discutat cu un avocat si mi a spus ca deoarece copilul este mic 1 an si 3 luni, nu o sa pot sa il vad decat in prezenta mamei
Sotia doreste sa stea in casa si sa plateasca doar ea ratele si de aceea mi a propus sa renunt la drepturile pt casa. Am platit impreuna ratele timp de 5 ani aproape 6.