avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate Lauraalbert

Activitate Lauraalbert

Eu sa fiu concediat? Pai unde is drepturile mele?
Revenirea din concediu de cresterea copilului. Am urmatoarea problema. Pe postul unde am lucrat inainte sa nasc a fost angajata o pers cu perioada determinata de doi ani. Eu am avut niste prb si nu am beneficiat de Indemnizatie de aceea am cerut o reintoarcere la munca mai devreme de doi ani, asta insemnand cu 6 luni mai devreme. A trebuit sa facem un program de doua sapt cu doua sapt libere . Acum cand se fac doi ani de drept ptr reintoarcere mea cum ar trb sa stea lucrurile? Sunt obligati sa ma mai tina si fata respectiva sa plece sau ei daca vor sa ne tina pe amandoua eu nu am ce sa fac? Eu vreau sa revin la program normal.
Nu vrea deloc sa de a peste 500 si imi tot spune ca anaful nu are nici o treaba. Ca el nu cotizeaza la stat si judecatoria va face pensia alimentara cat este minimul pe economie.
Multumesc ptr raspunsuri. De asta si insista sa mergem prin notariat. Si joaca la intimidare ca daca il dau in judecata nu voi lua mare lucru.
Da si eu am dreptul sa cer asta de la anaf?
Prb nu am explicat bine. El este administratorul propriei sale masini. Deci taxiul este al lui el plateste la stat doar 3%IMP PE RPOFIT. in rest el nu plateste contributiile nu are contract de munca.
Deci veniturile din firma el nu le justifica pe persoana lui?
Divort prin notariat sau tribunal? Ma puteti ajuta cu un sfat va rog? Sunt casatorita cu sotul meu de 3 ani avem un copil impreuna dar am decis sa divortam. Nu avem nimic in comun ca si partaj, el are un srl si casa lui luata cu prima lui sotie. Intrebare este cum ar fi mai bine sa divortam. El mi a propus suma de 500 pensie alimentara drept de vizita dar eu ii cer mai mult. Insa el spune ca daca il dau in judecata voi lua mai putin deoarece el este administrator la firma nu plateste nimic la stat nu are contract de munca, asa ca nu va fi obligat sa plateasca nimic. Asa este? Totusi el are firma de taxi masina aia aduce profit zilnic cum este posibil ca daca il dau in judecata sa nu gie obligat la pensie
Pai eu cand ar trb sa ma intorc de drept la munca persoanei respective nu ar trb sa i inceteze cm?