avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Activitate buletinchirias2019

Activitate buletinchirias2019

Am buletinul recent expirat si nu ma pod duce in orasul natal sa il reinnoiesc. Stau in chirie cu contract la anaf, dar proprpetarii nu vor sa ma ia in spatiu pentru a-mi face buletinul pe adresa garsonierei.

Am vazut ca sunt anunturi pe olx cu oameni care te iau in spatiu in schimbul a cateva sute de lei. Ma gandeam sa apelez la ei pentru buletin, apoi sa imi fac flotant pe adresa garsonierei unde stau cu chirie.

Problema e ca o sa am treaba cu cateva institutii ale statului, deci va trebui sa primesc corespondenta de la ele, si nu stiu daca scrisorile vor veni la adresa din buletin(cea a a omului de pe olx), sau la adresa vizei de flotant(unde sunt chirias).

Ma puteti lamuri, va rog?
Multumesc, dar siturile date de dumneavoastra nu definesc ce inseamna "Documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original și copie". Tot nu situ daca trebuie doar contractul meu de inchiriere sau sa vina proprietarul cu contractul casei si sa ma ia in spatiu.
Buna ziua. Stau intr-o garsonierea in Bucuresti de cativa ani. Am avut contract dus la ANAF de la inceput, pe care l-am reinnoit o data la 10 luni sau 1 an.

In cateva luni imi expira buletinul. Nu am timp sa ma intorc in orasul natal sa il fac, si mi se pare si ciudat sa am adresa acolo atata timp cat nu am mai locuit in orasul ala din 2015.

Credeam ca atata timp cat am un contract valid dus la ANAF, procesul o sa fie usor, dar am cautat pe net si primesc informatii contradictorii. Unele situri spun ca merge cu contractul de la ANAF, altele spun ca trebuie si legalizat la un notar. Altele spun ca defapt trebuie ca proprietarul imobilului sa te ia in spatiu intai. Puteti sa ma lamuriti, va rog?

Garsoniera e detinuta de doi proprietari, sot si sotie. In cazul in care ma vor lua in spatiu, trebuie sa faca amandoi cerere, sau doar unul?

Va multumesc anticipat!