avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielmos

Activitate gabrielmos

Buna seara,

Am cautat in forum, si nu ne-am lamurit referitor la modul de calcul al indemnizatiei pentru cresterea celui de-al doile copil.

Situatia noastra concreta:
- primul copil este nascut in 28 Iulie 2008 (deci sotia beneficiaza de CIC pana in data de 28 Iulie 2010 - 85% din salariul ei inainte de nastere)
- am aflat de curand ca asteptam al doilea copil, care se va naste in jurul datei de 17 Iulie 2010 (deci inainte de implinirea celor 2 ani de CIC pentru primul copil)

Nelamurirea noastra este legata de modul de stabilire a noii indemnizatii:
- se continua cu aceeasi indemnizatie ca si in cazul primului copil?
- va primi 85% din indemnizatia primului copil?
- va primi 600 RON ?

Conform articolelor gasite pe site, toate 3 variantele sunt posibile, asa ca va rugam sa ne lamuriti care este varianta "corecta".

Multumim mult.
Buna ziua,

In urma unei decizii a corporatiei la care lucrez, in care doua echipe (A-echipa mea si B-echipa cealalta) s-au unit, sub conducerea managerului echipei B. In urma unirii celor doua echipe, as avea cateva intrebari:

1. Managerul echipei B, a preferat ca pe functia de adjunct sa ia pe altcineva, din fosta mea echipa. Are dreptul legal sa faca acest lucru, atat timp cat mie nu mi-a fost propus acest post, deci nu l-am refuzat?

2. In urma noii numiri, DRU doreste operarea de modificari in CM a functiei mele, din Manager in Inginer (fara modificarea drepturilor salariale). Este posibila conform codului muncii retrogradarea in situatia mentionata mai sus?

3. In conditiile in care fisa postului din cadrul noii echipe nu este adaptata activitatilor desfasurate, contine elemente cu care nu sunt de acord, as putea face ceva pentru a obtine modificarea fisei postului, atat timp cat eu nu am cerut unirea echipelor, dar a trebuit sa colaborez in timpul hand-over-ului?

Multumesc anticipat,
GM