avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate carmenliciu

Activitate carmenliciu

Buna ziua,
Am un teren si am dubiu ca gardul este la pozitia corecta conforn cadastru. Vreau sa incep actiune de granituire sa stabilim definitiv unde este limita terenului. Este santier acolo si vecinul locuieste in alta parte. Vecinul este nou, abia a cumparat terenul. Am luat cartea funciara a vecinului şi stiu numele lui. dar nu stiu adresa din buletin. Pot sa cer actiune de granituire si daca nu îi stiu domiciliul? Sau cum pot sa afla adresa lui?
Am inchiriat o casa 3 cam unui militar si fam sale. Curtea nu facea obiectul inchirierii, e curte comuna celor 2 cladiri. In aceeasi curte mai am o anexa -garsoniera, pe care vreau sa o inchiriez si pe ea. Vrea sa fie singur in curte cum a fost o perioada pana acum. Fara sa ma intrebe m-am pomenit cu 4 caini ai militarului in curte, printre care si un Rotweiller. Ii lasa liberi ca sa intimideze ceilalti chiriasi (doua fete de liceu, cuminti).A reusit. Dupa nici 2 saptamani fetele vor sa rezilieze contractul si s-au mutat la camin. Am facut plangere la politie, pentru caini.Rotweillerul nu e declarat, nici vaccinat,...nu are carnet de sanatate... Ca sa sfideze a lasat cainele periculos liber in curte, si nimeni nu mai poate intra,nici fetele sa-si ia lucrurile si sa inchida ap electrice. Pe mine proprietarul m-a anuntat ca de acum inainte nu mai lasa pe nimeni in curte,nici chiar pe mine.
Eu locuiesc in alt oras, departe. Politia nu stiu ce a facut sau nu, dar cainele e tot acolo liber si agresiv. Ce pot sa mai fac?
Trebuie sa le dau banii inapoi fetelor?(m-au anuntat cu doar 2 zile inainte ca pleaca , sau ar trebui sa ii ceara lui banii?
Daca cainele face victima eu as fi vinovata?(e in curtea mea)