avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1411 soluții astăzi
Forum Activitate oanaoni

Activitate oanaoni

Va rog sa ma lamuriti si pe mine,am carte de munca din martie 2007,pe data de 25.noiembrie.2008 am incetat contractul de munca,am vrut sa intru in somaj dar nu s-a putut si m-am angajat din nou cu data de 15.dec.2008,deci am o intrerupere de 20 de zile aproximativ,inca nu sunt insarcinata dar asteptam un bebe oricand,ma poate afecta aceasta intrerupere in primirea indemnizatie pt cresterea copilului,in fiecare luna am avut venituri impozabile dupa parerea mea!Si o alta intrebare daca nu ai norma intreaga ,de ex lucrezi doar 6 ore pe zi,poti beneficia de indemnizatie?Va multumesc
Dupa ce fac hotararea definitiva si irevocabila in instanta,pot sa ma recasatoresc aici fara a incalca legea(romana sau italiana)?Mentionez ca nu stiu ce va face EL sau avocatul lui in italia.multumesc!:-/
In urma casatoriei acolo eu mi-am pastrat numele meu de familie iar el pe al lui,lege italiana nu obliga ca sotul si sotia sa aiba acelasi nume.Trebuie sa treaca 30 de zile de cand a-m primit-o,adica 29.04 08 sau de cand a fost pronuntata 31.03 08?Si in italia trebuiedusa o copie tradusa si legalizata a acestei hotararii?Multumesc:((
:luck::)Buna ziua!Eu am fost(sau sunt inca)casatorita cu un barbat de origine italiana,casatoria a avut loc in italia,apoi am venit in Romania am locuit impreuna aici timp de 6 luni,dupa care ne-am despartit,el a plecat in It. eu am ramas aici si am intentat divortul,el nu a putut sa vina in instanta dar a trimis o procura prin care era de acord cu divortul si prin care si-a angajat un avocat.Hotararea am primit-o acum 15 zile.Intrebarea mea este ce mai trebuie sa fac sa fie definitiva,si daca trebuie sa trimit la primaria din italia aceasta hotarare,mentionez ca divortul a fost pronuntat prin acordul ambilor soti,nu sunt copii si nici bunuri.Va multumesc!