avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatorita in italia,divort in romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatorita in italia,divort in romania

:luck::)Buna ziua!Eu am fost(sau sunt inca)casatorita cu un barbat de origine italiana,casatoria a avut loc in italia,apoi am venit in Romania am locuit impreuna aici timp de 6 luni,dupa care ne-am despartit,el a plecat in It. eu am ramas aici si am intentat divortul,el nu a putut sa vina in instanta dar a trimis o procura prin care era de acord cu divortul si prin care si-a angajat un avocat.Hotararea am primit-o acum 15 zile.Intrebarea mea este ce mai trebuie sa fac sa fie definitiva,si daca trebuie sa trimit la primaria din italia aceasta hotarare,mentionez ca divortul a fost pronuntat prin acordul ambilor soti,nu sunt copii si nici bunuri.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 15:57, 14 Mai 2008
oanaoni a scris:

:luck::)Buna ziua!Eu am fost(sau sunt inca)casatorita cu un barbat de origine italiana,casatoria a avut loc in italia,apoi am venit in Romania am locuit impreuna aici timp de 6 luni,dupa care ne-am despartit,el a plecat in It. eu am ramas aici si am intentat divortul,el nu a putut sa vina in instanta dar a trimis o procura prin care era de acord cu divortul si prin care si-a angajat un avocat.Hotararea am primit-o acum 15 zile.Intrebarea mea este ce mai trebuie sa fac sa fie definitiva,si daca trebuie sa trimit la primaria din italia aceasta hotarare,mentionez ca divortul a fost pronuntat prin acordul ambilor soti,nu sunt copii si nici bunuri.Va multumesc!


Hotararea dvs. este definitiva si irevocabila conforma art.619 Cod proc civ., dar doar in ceea ce priveste divortul.
Ca sa nu intampinati dificultati la schimabarea buletinului, sfatul meu ar fi sa-i aplicati mentiunea definitiva si irevocabila la instanta. Asteptati sa expire termenul de apel de 30 de zile.
In urma casatoriei acolo eu mi-am pastrat numele meu de familie iar el pe al lui,lege italiana nu obliga ca sotul si sotia sa aiba acelasi nume.Trebuie sa treaca 30 de zile de cand a-m primit-o,adica 29.04 08 sau de cand a fost pronuntata 31.03 08?Si in italia trebuiedusa o copie tradusa si legalizata a acestei hotararii?Multumesc:((
oanaoni a scris:

In urma casatoriei acolo eu mi-am pastrat numele meu de familie iar el pe al lui,lege italiana nu obliga ca sotul si sotia sa aiba acelasi nume.Trebuie sa treaca 30 de zile de cand a-m primit-o,adica 29.04 08 sau de cand a fost pronuntata 31.03 08?Si in italia trebuiedusa o copie tradusa si legalizata a acestei hotararii?Multumesc:((


Daca nu ati schimbat numele, e OK.
Daca totusi doriti definitivarea, termenul curge de la comunicare, adica 29.04.
In Italia nu trebuie sa trimiteti hotararea, probabil ca se ocupa avocatul sotului dvs.
Dupa ce fac hotararea definitiva si irevocabila in instanta,pot sa ma recasatoresc aici fara a incalca legea(romana sau italiana)?Mentionez ca nu stiu ce va face EL sau avocatul lui in italia.multumesc!:-/
oanaoni a scris:

Dupa ce fac hotararea definitiva si irevocabila in instanta,pot sa ma recasatoresc aici fara a incalca legea(romana sau italiana)?Mentionez ca nu stiu ce va face EL sau avocatul lui in italia.multumesc!:-/


Bineinteles ca va puteti recasatori.
Nu veti incalca nicio lege, pentru ca hotararea din Romania are aceleasi efecte si in Italia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta pronuntata intr-un stat u.e. bep bep O sentinta pronuntata in Italia in care se desface casatoria dintre doi cetateni romani iar copilul este incredintat mamei, in ce forma trebuie prezentata la ... (vezi toată discuția)
Procedura schimbare nume dupa divort in italia nrtekk nrtekk Buna ziua, spuneti-mi si mie va rog care este procedura in situatia urmatoare: sora mea a dat divort in Italia, s-a definitivat tot, s-a dat pronuntarea, dupa ... (vezi toată discuția)
Divort gyuly_11 gyuly_11 buna ziua, am div pe 17 sept, intrebarea este, pot sa-mi cumpar casa din banii obtinuti din vz. casei in urma partajului, tinand cont ca sentinta nu este ... (vezi toată discuția)