avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate jadeeed

Activitate jadeeed

Răspuns la discuția Dizolvare a unei firme cu datorii
meroiud a scris:

Daca nu s-a inscris nimeni la masa credala !este vorba de insolventa in procedura simplificata .


Astazi am intrat pe site-ul ONRC iar la statutul firmei apare "Dizolvare judiciara cf. art. 237 din Legea 31/1990". Ce inseamna? Tata mi-a spus ca contabilul a depus bilanturile...dar daca e asa, de ce a intrat totusi procesul de dizolvare?

Răspuns la discuția Dizolvare a unei firme cu datorii
meroiud a scris:

Lasati sa ramana definitiva . e mai bine asa .NU veti pati nimic.


Bine, si cu datoriile care trebuie platite cum va ramane?
Am o mare problema si as avea mare nevoie de niste sfaturi...

Tatal meu a avut o firma, un SRL. Din anul 2005 a introdus si un asociat in aceasta firma, si din cate stiu...ambii erau administratori (sper sa nu vorbesc prostii). Din pacate, firma nu a mers...si s-au acumulat datorii la stat de vreo 15000 RON. Din anul acela pana in prezent oricum s-au adunat si penalizari...deci cred ca suma s-a dublat.

Am primit acasa o instiintare ca firma a fost dizolvata la cererea ONRC in instanta pe motiv de nedepunere a bilantelor din anul 2006, sau ceva de genul (imi cer scuze, asta e tot ce stiu...). Inca ne mai incadram in cele 30 de zile de recurs parca. Mentionez de asemenea ca sediul social al firmei este chiar la noi acasa, iar celelalt asociat nu mai este deloc interesat de firma.

Intrebarea mea este...ce se intampla...daca nu se plateste datoria. Incepe procesul de lichidare...dar...

Pe firma nu sunt bunuri, nu prea au de unde sa recupereze acea datorie pe care o au. Ce vor face? Pot confisca doar bunurile aflate pe firma, sau si bunurile personale ale administratorilor? Adica...cum il pot sili pe tatal meu si pe asociatul lui sa plateasca datoria...pot veni sa ia lucruri personale ale familiei? Se poate ajunge la inchisoare? Chiar nu ma pricep deloc...

Ideea este ca pana la urma tata sa zicem ca da jumatate din suma...presupun ca nu e suficient, nu? Normal ar fi sa suporte amandoi aceasta datorie...dar in conditiile in care celalalt asociat nu isi bate deloc capul...simt ca toata raspunderea e a noastra.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Chiar sunt foarte ingrijorata...
Răspuns la discuția executare silita
Tatal meu e un om care nu vorbeste foarte mult, mai ales despre probleme de acest gen. Tot ce stiu e ca amenda asta e pentru nedepunerea situatiei financiare semestriale / 30.06.2007.
Da, tatal meu este administrator. Iar fostul asociat este complet dezinteresat #-o
Amenda o va plati cu siguranta, nu ne lasam in baza executarii silita. Insa ma ingrijoreaza datoria de 200 milioane pentru care nu sunt bani momentan si nici nu se prevad in viitor (datorie care tot creste din cauza penalizarilor). Astfel, se poate ajunge la executare silita pentru aceasta datorie? Mentionez din nou ca sediul firmei e chiar domiciliul nostru...au dreptul sa ia din bunuri daca ele nu sunt ale firmei?
Răspuns la discuția executare silita
Buna ziua tuturor. Am citit mesajele de la forum si as vrea si eu sa prezint situatia tatalui meu in legatura cu executarea silita, poate se gaseste cineva sa imi dea un sfat sau macar o explicatie. Deci...tatal meu are o firma cu inca un asociat. La ora actuala firma nu mai are activitate, dar nici nu este inchisa. Problema e ca ea inregistreaza datorii in valoare de aproximativ 200 milioane lei vechi. Problema si mai mare e ca sediul firmei este chiar domiciliul nostru, astfel incat asociatul tatalui meu si-a pus palma in fund (imi cer scuze) si nu ii mai pasa deloc de datorie. Azi ne-a venit un plic de la finante in care se solicita plata a 1500 RON, acumulati in urma mai multor amenzi, in maxim 15 zile. In caz constrar se recurge la executare silita. Eu ce sa inteleg? Ca daca nu se plateste datoria si amenzile cumulate vor veni acasa si vor lua ce le cade in mana? Vor veni sa confiste diverse bunuri chiar daca nu sunt cumparate pe firma, ci sunt bunuri personale? Asociatul tatalui meu chiar nu va fi tras deloc la raspundere?
Va rog foarte mult sa imi raspundeti, suntem foarte foarte stresati din cauza asta! :((

Cu respect,
Alina