avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate Anamariavîlcu

Activitate Anamariavîlcu

Buna ziua! Sunt insarcinata in aproape 4 luni. In ultimul an am avut 20 de zile de concediu medical. As vrea sa stiu daca concediul medical pentru boli obisnuite afecteaza indemnizatia sau afecteaza concediul maternal. Mulțumesc
Mulțumesc frumos
Deci nu este o problema sa circule cu aceasta dovada pe toată perioada stării de alerta, chiar dacă pe ea scrie ca este valabila pana în data de 25 mai? Mulțumesc frumos
Va mulțumesc frumos pentru răspuns! Sa înțeleg ca exista sansa sa nu i se suspende permisul la soluționarea cazului.
Bună ziua! Va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Soțul meu a avut un incident. Pleca de la un magazin și deși s a asigurat,o doamna a apărut din senin și a lovit o cu oglinda. Aceasta a chemat politia, a spus ca a lovit o de fapt și cu roata, acuzând dureri la mana, picior și abdomen, deși pana sa apară politia nu avea absolut nimic. În timp ce politia era acolo i a cerut sotului meu 1000 lei, după care 2000 lei, iar intr un final chiar 3000 lei ca să nu depună plângere. Soțul meu nu a vrut sa ii dea banii ceruți și a chemat ambulanta. I s a luat permisul pana la soluționarea cazului și i s a înmânat o dovada pentru 15 zile, iar politistul i a spus ca nu mai este necesara înnoirea dovezii pentru ca în starea de alerta se reînnoiesc automat. Fapta este încadrată la vătămare corporala din culpa. Art 196. Întrebarile mele ar fi : Este adevărat ca poate circula cu aceasta dovada pe toată perioada pana la soluționarea cazului, fără a fi nevoie de a merge la politie sa o prelungească?
Ce i se poate întâmpla la soluționarea cazului? Ma refer dacă i se poate suspenda permisul, sau poate lua amenda.
Menționez ca doamna nu a avut nevoie de spitalizare. Aceasta a plecat cu ambulanta, pentru ca a cerut sa fie dusa la spital, iar seara a fost acasă.
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
Răspuns la discuția Bună seara!
Mulțumesc pentru răspuns. Nu vreau sa am probleme mai târziu, mai ales ca bunica mea mi a donat o parte dintr un apartament (cealaltă parte o are mama mea). Menționez ca are clauza viagera și trebuie sa locuiască acolo pana la sfârșitul vieții. Îmi e teama sa nu fiu căutată mai târziu și doamne ferește sa se pună litigiu pe acest apartament. De întors în Anglia nu ma voi mai întoarce, dar am un copil mic trebuie sa muncesc din greu sa i clădesc un viitor mai bun.

DenisRif a scris:

Eu unul as sta in banca mea ca e mai bine....
O sa ai probleme decat cand te vei angaja in Anglia ...
Pana una-alta afla cand se prescrie in Anglia datoria si las-o asa..
Stiu ca o sa ma certe multi dar e mai bine sa iti ti banii acasa

Discuție Bună seara!
Am lucrat în Anglia timp de 2 ani. Am făcut un credit, aveam și un overdraft la cardul de debit. Am rămas însărcinată și din motive de sănătate, cât și motive personale am fost nevoita sa ma întorc în țară. Cum eram însărcinată, în România nimeni nu m ar fi angajat asa ca am fost nevoita sa folosesc overdraftul de 500 lire și nu am reușit sa înapoiez suma de 1000 lire pe care o aveam pe cardul de credit. Îmi doresc sa plătesc aceasta suma și sa închei creditul și overdraftul, dar nu știu cum ar trebuii sa procedez. Am un bebeluș de 6 luni deci încă sunt acasă cu el și nu lucrez. As vrea sa plătesc eșalonat. Banii ii am de restituit la HSBC. Unde ar trebuii sa ma adresez și cum ar trebuii sa procedez. Va multumesc