avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate maka23

Activitate maka23

Discuție Calcul CCC
Buna seara
Am si eu o intrebare:sotie insarcinata 7 luni,incadrata cu contract pe perioada nedeterminata.In aceasta luna incaseaza pe drepturi de autor o anumita suma (un singur contract,cu o singura incasare).Cum procedam ca acesta suma sa fie prinsa in calculul CCC ?
Si o alta intrebare:se poate ca prin contractul de drepturi de autor firma care plateste sa nu opreasca impozit (10 %) ci tot impozitul sa fie platit de noi la sfarsitul anului fiscal?
Multumesc
Răspuns la discuția incredintare copil
Este vorba de aceeasi unitate locativa,eu avand tot sprijinul soacrei de a ramane acolo.Rudele ei ii dezaproba gestul si sunt convinse ca baiatului ii va fi mai bine cu mine.In toata aceasta perioada ea s-a izolat de toata lumea singurul cu care tine legatura fiind "celalalt".
Răspuns la discuția incredintare copil
Revin dupa o perioada in care am incercat aplanarea oricaror conflicte pentru binele copilului dar sotia NU.Dupa ce de sarbatori a petrecut acasa la socrii (mintind si pe mine si pe soacra) alaturi de "prieten" a venit acasa pregatita de divort ,fericirea ei fiind mai imporatanta decat cea a copilului.Daca in privinta divortului lucrurile sunt clare (vina ei,gasindu-si o alta mare dragoste) ,custodia este o mare problema,eu nemaifiind dispus ca ea sa imi creasca copilul pe care l-am asteptat 9 ani,o femeie care s-a indragostit dupa 3 zile de convorbiri pe net,si de catre un "escroc sentimental".Problema continua deoarece apartamentul in care stam este proprietatea ei si a mamei sale,dar rudele ei fiind de partea in eventualitatea procesului,soacra fiind dispusa chiar la un contract de inchirieire pe durata nelimitata.Copilul,pe care l-am ferit cat am putut toate discutiile avand loc dupa ce s-e culca el,a inceput sa simta oarece tensiuni si a inceput sa intrebe dde ce vrei sa plece tati.In plus sta la telefon 3-4 ore in fiecare noapte,motiv pt, care copilul doarme cu mine (eu ducandu-ma zilnic la servici iar ea nu).Si inca un lucru frustrant:daca pierd copilul exista riscul ca el sa fie mutat in alta localitate,pe cand daca ar ramane la mine ar ramane in casa in care s-a nascut si a crescut.Deci,am foarte mare nevoie de ajutor (sau sfaturi pentru inceput).Eventual de cineva care ma poate ajuta sa castig,pentru ca acum sunt convins ca ii va fi mult mai bine alaturi de mine copilului.


Data post: Marti, 20 Ianuarie 2009, 08:02

Nici un sfat,va rog?
Răspuns la discuția incredintare copil
Le luam pe rand (copilul avand sub 5 ani)
-parinti amandoi studii medii ,varste 30-40 ani,
-conditii oferite:mama ar ramane cu casa pt caeste a ei
-atasament - un plus pentru mama (pt ca tatal a fost un dobitoc si a crezut ca mama trebuie ferita de orice altceva pentru a se ocupa numai de copil)
-dorina si disponibilitate -100% tatal ,mama -"vreau sa fiu fericita si ma gandesc la mine"...!!!???
-un plus pentru tata
-daca ar ramane cu tata va trebui sa stea si cu bunica (ceea ce nu ar fi neaparat un lucru rau pantru ca la mama nu se stie)
-dorinta - e prea mic
Ce sanse ar avea un tata sa primeasca custodia copilului minor,daca ar putea dovedi ca sotia a fost infidela,ba mai mult copilul fiind impreuna cu ea?
Va multumesc pentru sfaturi si informatii.
Am discutat cu primarul din Otopeni in legatura demersul pe care vreau sa il intreprind ( demers la care ar mai fi contribuit in 10 persoane) si mi-a spus sa mai astept pt. ca in cadrul consiliului judetea au fost deja luate unele hotarari legate de infintarea unei regii proprii a judetului Ilfov,subventionate de catre acesta.
Dar ,oricum subiectul ramane in discutie si mai ales partea legata de cumse impoziteaza veniturile cestor firme si chiar voi intreba la Garda si ARR.
Si mai am o intrebare daca stie cineva:in legea care reglementeaza transportul acesta privat nu este cumva specificat ca trebuie sa elibereze si abonamente?sau ca trebuie sa aiba tarife diferentiate pentru copii si batrani?Pentru mine nu este chiar o problema asta doar de principiu>dar unii dintre vecinii mei ,care au cate doi copii la scoala si ei la servici sunt de-a dreptul speriati de perspectica de a plati 4X20RonX2 pe zi 16 ron pe zi ori 20 zile lucratoare ..... este ceva la niste oamnei cu venituri mici.

Va multumesc
Vreau sa dau in judecata consiliul judetean Ilfov,prefectura Ilfov si alti.Deocamdata mainteresez.Stau in judetul Ilfov ,la 2 km de Bucuresti si de 3luni circul ca bovina.Au scos RATB.OK.Dar judetul Ilfov nu are regie de transport local.Nu are nimic.Au bagat amaratele alea de maxi taxi cu o capacitate de max 25 locuri si neinghesuim ca dobitoci 40 de insi.Platesc impozite ca orice alt locuitor si nu beneficiez de nimic.Parca atunci cand s-au facu licitatiile pentru transport privat au spus ca sunt obligati sa puna in vanzare si abonamente,Acum - ciuciu.Nu mai spun de copi sau batrani care platesc tot tarif intreg.Si cei de la ANAF sau administratiile fiscale ar putea sa spuna cum ii impoziteaza?Pe ce baza?Ei nu dau bilete niciodata iar de un mijloc de inregistrare electronic nici vorba.
Asa ca,cine ma poate ajuta cu un sfat ii multumesc foarte mult.Nu am de gand sa ii las sa isi mai bata joc de mine.