avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate Denis65

Activitate Denis65

Multumesc!

latka a scris:

Interesati-va unde trebuie sa mergeti pentru un medic neurolog ce va poate da acel aviz.
Cind ati facut controlul medical a existat in comisie un medic neurolog ce a dat acea recomandare doar pe 5 ani.
Posibil sa existe si acum.


Multumesc!

Alexandrarares a scris:

Buna ziua!
Cand se implinesc 5 ani de cand vi s-a eliberat permisul mergeti la un consult neurologic pentru a vedea daca sunteti apt sau nu pentru condus.Daca sunteti,vi se elibereaza adeverinta.

Bună ziua.
În 2020 la reinoirea permisului de conducere am efectuat controlul medical. În urma examenului neurologic am primit acceptul doar pentru 5 ani. La politie am fost anunțat ca eliberează permisul cu valabilitate de 10 ani dar după 5 ani sa am la mine o adeverinta de la medicul neurolog care sa ateste ca sunt apt de a conduce.
Ce trebuie sa fac în acest caz?
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Multumesc!


adriandimitriu a scris:

max. 6 luni

Buna ziua
Am trecut prin filtru Rovigneta si am fost filmat. In cat timp mi se trimite prin posta acasa procesul de amenda.
Multumesc!
Multumesc!

raluk0207 a scris:

Nu. Un minor nu poate fi renuntator.
În plus, dacă ambii copii renunta, vor fi chemate la succesiune rudele din clasa următoare. Adica părinții, frații și surorile defunctului.

Buna seara.
Am o verisoara careia i-a decedat sotul. Are un baiat minor si o fata majora.
Se pote face succesiunea in conditiile in care cei doi copii sa ii cedeze partea lor?
Multumesc anticipat!
Multumesc!

Ionut.ion a scris:

Condoleante

Eu zic ca da, sa intrebe la casa judeteana de pensii.

Buna ziua. Un cumnat a fost diagnosticat anul trecut cu cancer. De atunci a fost in concediu medical (fiind angajat). De cateva luni beneficiaza de imdenizatie de handicap. Din pacate a decedat de curand. Poate sotia lui sa beneficieze de ajutor de inmormantare?
Multumesc!

POPA GHEORGHE a scris:

Nu se cumuleaza. Facilitatea cu scaderea varstei de pensionare cu 2 ani este pentru persoanele care nu au beneficiat de grupa de munca.