avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Am o verisoara careia i-a decedat sotul. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Am o verisoara careia i-a decedat sotul. Are un baiat ...

Buna seara.
Am o verisoara careia i-a decedat sotul. Are un baiat minor si o fata majora.
Se pote face succesiunea in conditiile in care cei doi copii sa ii cedeze partea lor?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Denis65 , utilizator 21:50, 5 Noiembrie 2021
Nu. Un minor nu poate fi renuntator.
În plus, dacă ambii copii renunta, vor fi chemate la succesiune rudele din clasa următoare. Adica părinții, frații și surorile defunctului.
Multumesc!

raluk0207 a scris:

Nu. Un minor nu poate fi renuntator.
În plus, dacă ambii copii renunta, vor fi chemate la succesiune rudele din clasa următoare. Adica părinții, frații și surorile defunctului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ContSters188000 ContSters188000 sotul a decedat in 2010 am dezbatut sucesiunea inainte de a se impli 2 ani si copii au renuntat .Intrebarea mea e cind voi deceda eu copii mei vor intra la ... (vezi toată discuția)
Succesiune. V-M V-M Succesiune. Bună ziua. Soțul meu a decedat. În cazul în care cei 2 copii renunță la partea lor de moștenire cine vine la rând? Nepoata (fiica unuia ... (vezi toată discuția)
Mostenire- cum se imparte?? andreistan andreistan Spuneti-mi va rog cum se imparte urmatoarea mostenire: [b]Cel care a lasat mostenirea[/b](defunctul) are un [b]frate(decedat[/b] inaintea lui)care are un[b] ... (vezi toată discuția)