Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Am o verisoara careia i-a decedat sotul. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Am o verisoara careia i-a decedat sotul. Are un baiat ...

Buna seara.
Am o verisoara careia i-a decedat sotul. Are un baiat minor si o fata majora.
Se pote face succesiunea in conditiile in care cei doi copii sa ii cedeze partea lor?
Multumesc anticipat!
Nu. Un minor nu poate fi renuntator.
În plus, dacă ambii copii renunta, vor fi chemate la succesiune rudele din clasa următoare. Adica părinții, frații și surorile defunctului.
Multumesc!

raluk0207 a scris:

Nu. Un minor nu poate fi renuntator.
În plus, dacă ambii copii renunta, vor fi chemate la succesiune rudele din clasa următoare. Adica părinții, frații și surorile defunctului.