avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate jay

Activitate jay

Buna ziua,
Contributia CAS platita pentru anul trecut de un PFA cu norma de venit se transfera automat in contul privat de pensie (pilonul 2) sau la pilonul 1?
Multumesc.
Buna ziua,
Detin un PFA pentru care am contracte de prestare servicii consultanta in IT cu 2 firme diferite. Una dintre aceste firme mi-a propus o imputernicire pe persoana fizica pentru a-i ajuta cu diferite documente la autoritatile statului, ei neavand reprezentant in orasul meu si dorind sa deschida un birou ca sediu secundar (deci ar fi vorba de primarie, registrul comertului, etc)
Intrebarea mea este daca nu voi incalca vreo lege avand colaborare PFA + imputernicire pers. fizica cu aceeasi firma? Ei m-au asigurat ca nu e o problema dar nu as vrea sa fiu incadrat la "activitate dependenta" din cauza unei imputerniciri :)

Va multumesc,
Mihai
Răspuns la discuția mutarea cartii de munca
Buna ziua,

problema s-a rezolvat. Eu aveam trecut in cartea de munca un job la care lucram de anul trecut si acum m-am angajat la un al 2lea loc de munca, unde am salariul mai mare si doream sa trec pe cartea de munca al 2lea job (pentru a mi se socoti deducerea aici). Am rezolvat printr-o adeverinta de la primul loc de munca, cf. careia au luat la cunostiinta ca doresc ca functia de baza sa fie mutata in alt loc, aici continuand ca job secundar. Cu aceasta hartie am fost la ITM unde mi s-a eliberat cartea de munca, putand-o depune la al 2lea angajator.

va multumesc
Buna ziua,
sunt angajat la o firma de un an de zile (jumatate de norma) si de curand m-am angajat la un al doilea loc de munca (tot jumatate de norma). Cartea de munca o am la ITM, unde e trecut primul loc de munca, dar doresc sa o mut la al 2lea, deoarece am un salar mai mare acolo. Imi puteti spune, va rog, ce acte, cereri imi trebuie pentru a-mi putea trece pe cartea de munca al 2lea job in locul primului?

va multumesc