Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mutarea cartii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mutarea cartii de munca

Buna ziua,
sunt angajat la o firma de un an de zile (jumatate de norma) si de curand m-am angajat la un al doilea loc de munca (tot jumatate de norma). Cartea de munca o am la ITM, unde e trecut primul loc de munca, dar doresc sa o mut la al 2lea, deoarece am un salar mai mare acolo. Imi puteti spune, va rog, ce acte, cereri imi trebuie pentru a-mi putea trece pe cartea de munca al 2lea job in locul primului?

va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,
orice salariat poate avea mai multe locuri de munca in acelasi timp, in baza unor contracte individuale de munca cu timp partial, dar carnetul de munca este depus la societatea unde consuderati ca aveti locul principal de munca.
Pentru a se dovedi stagiul de cotizare (vechimea) la un loc de munca, functia si salariul se va solicita angajatorului o adeverinta de vechime inregistrata la Inspectoratul Teritorial de Munca (sau nu), pentru ca in carnetul de munca (cartea de munca nu se poate trece ca activ decat un singur loc de munca). Cand veti primi fisa fiscala de la Administratia Financiara o sa vedeti ca va apar toate locurile de munca unde lucrati.
jay a scris:

Buna ziua,
sunt angajat la o firma de un an de zile (jumatate de norma) si de curand m-am angajat la un al doilea loc de munca (tot jumatate de norma). Cartea de munca o am la ITM, unde e trecut primul loc de munca, dar doresc sa o mut la al 2-lea, deoarece am un salar mai mare acolo. Imi puteti spune, va rog, ce acte, cereri imi trebuie pentru a-mi putea trece pe cartea de munca al 2lea job in locul primului?
va multumesc

Este putin complexa problema dvs.
Deoarece in carnetul de munca se trece numai functia de baza, trebuie ca la primul loc de munca sa va inceteze c.i.m. Urmand ca fostul angajator sa va incheie un nou c.i.m., daca doreste sa lucrati la el in continuare (la acest contract atasati o declaratie ca aveti carnet de munca care se afla la angajatorul X unde aveti functia de baza).

La cel de-al doilea angajator se va face un c.i.m. care se va trece in carnetul de munca.

Buna ziua,

problema s-a rezolvat. Eu aveam trecut in cartea de munca un job la care lucram de anul trecut si acum m-am angajat la un al 2lea loc de munca, unde am salariul mai mare si doream sa trec pe cartea de munca al 2lea job (pentru a mi se socoti deducerea aici). Am rezolvat printr-o adeverinta de la primul loc de munca, cf. careia au luat la cunostiinta ca doresc ca functia de baza sa fie mutata in alt loc, aici continuand ca job secundar. Cu aceasta hartie am fost la ITM unde mi s-a eliberat cartea de munca, putand-o depune la al 2lea angajator.

va multumesc