avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate MarinelG

Activitate MarinelG

Buna ziua, am o intrebare tin sa mentionez ca nu stiu daca este categoria corecta eu am fost chemat la Judecatorie pentru condamnare cu acord de recunoastere a vinovatiei, si as vrea sa stiu in cat timp va ajunge dosarul la Serviciul de Probatiune pentru aplicarea pedepsei ? Eu am 18 ani in momentul actual si as vrea sa plec la munca in strainatate macar 1-2 luni sa fac un ban pentru ca nu pot sta asa eu sunt de la tara si va trebui sa urmez un curs si sa ma prezint la serviciul de probatiune 1 data pe sapt si nu am bani sa fac naveta sau sa imi iau o chirie si sa incep munca, si as vrea sa stiu daca se poate sa plec pana cand cei de la serviciul de probatiune ma cauta.
Răspuns la discuția Pedeapsa
Art. 363 Noul Cod Penal Perturbarea funcţionării sistemelor informatice Infracţiuni contra siguranţei şi integrităţii sistemelor şi datelor informatice
Si
Art. 365

Operaţiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice
Al.1, Litera A

Da, o sa imi dea acea masura educativa neprivativa de libertate ceea ce ma impiedica sa ies din tara.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca la data săvârşirii infracţiunii aveati vârsta de 15 ani si veti fi trimis in judecata, instanta poate dispune impotriva dvs o măsură educativă neprivativă de libertate.
Despre ce infractiune este vorba?

Discuție Pedeapsa
Salut forum, am si eu o intrebare tin sa mentionez ca nu stiu daca e categoria corecta, eu am o fapta facuta la 15 ani si am fost luat de diicot acum am 18 ani si abia acum s a dovedit ca sunt inculpat si mi s a spus daca recunosc imi va scade pedeapsa de la 6 luni la 3 luni, eu nu am o situatie financiara prea buna si as vrea sa plec in strainatete la munca, pentru ca ma ajuta un var de al meu, si mi s a spus ca pedeapsa va fi de 3 luni de libertate sub supraveghere si sa fac timp de alea 3 luni un curs de calificare, as vrea sa stiu daca ar exista vre o metoda sa nu mai fac alea 3 luni si sa pot pleca din tara