avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate oti_s

Activitate oti_s

Răspuns la discuția somaj
Multumesc pentru raspunsuri.
Discuție somaj
Un administrator de societate comerciala, angajat la propria firma, poate sa primeasca somaj?
Se poate ca angajatul unic al unui SRL sa aiba doar jumatate de norma?
Pe decizia de divort trebuie sa se puna o stampila sau ceva de genul acesta cu mentiunea"definitiva si irevocabila".
Din cate stiu eu, asta se face la judecatoria unde s-a pronuntat divortul. La Iasi de exemplu, cumnatul meu a reusit sa obtina mentiunea in aceeasi zi, chiar daca initial i se spusese ca dureaza cateva zile. Asa ca trebuie sa te grabesti ca sa poti rezolva problema in timp util.
Din pacate da, trebuie sa treci prin toata birocratia asta. Altfel se considera fals in declaratii cand afirmi ca esti necasatorita (asta insemnand ca nu ai fost casatorita niciodata). Legal e sa spui ca esti divortata si sa aduci toate actele care confirma acest lucru.
Multumesc pentru informatii.
Intrebam insa ce se poate aduce in loc de originalul actului de casatorie, pe care persoana respectiva, divortata fiind, nu il mai are.
Am mai vazut ca se cer copii dupa certificatele de nastere ale sotilor, or persoana nu mai are nicio legatura cu fostul sot, deci ii este imposibil sa aduca si copie dupa cretificatul lui.
In plus, am mai citit ca ar fi necesara apostila de la Haga pe niste documente, obtinuta la consulat, este adevarat?
O persoana casatorita in strainatate si ulterior divortata trebuie sa faca transcrierea casatoriei si a divortului in registrele de stare civila romanesti, pentru a se putea recasatori in Romania. I se cere insa actul original de casatorie, pe care insa l-a predat la dosarul de divort. Ce alt act poate aduce pentru a se face transcrierea?
Răspuns la discuția A doua casatorie
Scuze, nu stiam partea cu editatul.

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Mai am o intrebare : Cum se procedeaza la inscrierea casatoriei care a avut loc in strainatate daca nu mai poseda actul de casatorie, dat fiind ca ulterior a avut loc un divort?
Răspuns la discuția A doua casatorie
Doi, nu vad ce lagatura are nunta cu acea cununie civila. La fel, luna de miere. Sunt lucruri juridicecare sunt impiedicate, dar cele non-juridice care se pot duce pana la capat. Decat sa fie asa pierderi mari...

Nici cununia religioasa nu se face fara cununie civila, asa ca...

Intr-adevar, nici casatoria nu a fost inregistrata in Romania, scuze ca nu am precizat.

Ceea ce mi se pare mie absurd este ca trebuie sa astepti 6 luni ca sa primesti o amarata de hartie.

Asa te obliga statul roman sa recurgi la fel de fel de tertipuri ca sa fentezi legea.

:offtopic: Nu mai scrieti mesaje consecutive, il puteti edita pe cel anterior. Multumesc.
Răspuns la discuția A doua casatorie
Chiar nu inteleg cum ar putea cineva acuzat de bigamie daca prima casatorie s-a incheiat si exista o hotarare de divort definitiva si irevocabila.

Chiar se poate anula casatoria, asa pur si simplu?

Despre faptul ca nu va dura 6 luni... poate sa dureze si 5 saptamani, ca tot pica toate aranjamentele...