avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate geolen

Activitate geolen

Răspuns la discuția partaj divort
Buna seara,
Am discutat cu sotul A, vreau sa plec din casa in care acesta este proprietar. Sa o fac cat mai discret. Am scris in mesajul precedent ca ma bazez pe o mostenire dar banii respectivi nu sunt destui, I-am propus sa discutam, ca intentionez sa cer cat mai putin din ce mi s-ar cuveni deoarece apartamentul si ce-i in el va ramane copilului. Mi-a propus sa imi completeze suma necesara cumpararii garsonierei cu conditia sa o cumpar pe numele copilului, cu clauza de uzufruct viager. Mentionez ca are banii respectivi in contul personal (tot mostenire+economii) nu trebuie sa faca imprumut sau alt aranjament financiar care i-ar crea probleme. Asta nu inseamna ca s-ar scalda in bani, e doar o persoana cumpatata, asa cum cred ca sunt si eu.
Aranjamentul mi se pare bun. Si eu ma gandeam sa ma mosteneasca tot copilul.
Dar incercand sa fac un scenariu sumbru pentru viitor, eu raman ca un chirias care nu plateste chirie, nu voi fi proprietar. Daca voi avea nevoie de bani, nu voi putea vinde garsoniera, sa recuperez banii dati pe ea.
Evident ca daca primesc banii respectivi, renunt la ce as fi avut dreptul la partaj. Inainte sa imi propuna sa imi completeze suma necesare cumpararii garsonierei, i-am spus ca daca apartamentul va ramane copilului, cand plec, nu imi iau decat lucrurile strict personale, nu impartim televizorul sau frigiderul, etc. Am discutat si despre autoturism, pare de acord sa-l vindem (pana de curand nu vroia dar este euro4...) nu cred ca ne imbogatim cu ce o sa luam pe el.
Dar aranjamentul arata si ca sotul A nu are incredere in mine.
Eu de ce sa am incredere ca nu va vinde apartamentul in care locuim? La un calcul rapid, din acest aranjament eu pierd niste bani pe care i-as putea folosi si in plus as fi si proprietarul garsonierei.
Daca as insista cu partajul, as pierde timp, pretul caselor este in crestere, mi-ar pune piedici, mi-e groaza de procese, amanari, etc.
Nu stiu ce sa fac.
As accepta sa-mi dea banii si sa renunt sa mai cer altceva. S-ar rezolva mai repede, ne-am separa si ne-am linisti.
Clauza de uzufruct viager are vreo capcana pentru mine ca uzufructar?
Faptul ca practic eu (sot B) pun 3/4 din suma necesara cumpararii garsonierei pe numele copilului si sotul A pune 1/4 dar cel putin teoretic cumparator va fi copilul e ceva ilegal?
Discuție partaj divort
Buna dimineata,
Am rugamintea sa ma luminati in situatia urmatoare:
Familie cu:
-Sot A, pensionar, varsta a treia, proprietar al apartamentului in care locuim, apartament cumparat inainte de casatorie in rate de la fostul ICVL, a platit avans.
-Sot B, pensionar, varsta a treia, nu e proprietar, e doar coplatitor al ratelor catre ICVL. Eu sunt sotul B.
-Copil major, angajat, necasatorit, locuieste cu parintii.
Trist dar adevarat, dupa discutii, ambii soti au decis sa divorteze.
Sotul A a cerut-o, au discutat, sotul B a acceptat. Nu stiu daca sotul A a facut vreun demers pentru divort, nu mi-a spus, eu nu am facut. I-am spus ca pentru minimizarea costurilor e bine sa o facem prin notariat.
Eu (sot B) intentionez sa plec din casa, sa imi cumpar o garsoniera in care sa locuiesc cat mai am de trait. In viitor o sa primesc niste bani dintr-o mostenire (mostenirea este numai pe numele meu, celalalt sot nu e implicat) dar nu asta e problema. Am discutat intre noi, i-am spus ce intentii am. Vreau ca atunci cand voi pleca sa imi iau doar lucrurile personale.
Nu divortul e problema, ma intereseaza partajul.
Întrebarea mea este ce pretentii materiale pot avea fata de sotul A care ramane in locuinta, e proprietar.
In timpul casniciei veniturile noaste au fost aproximativ egale, banii comuni i-am investit in casa, in educatia si cresterea copilului, cumparare autoturism, avem ceva economii comune, sunt pe numele sotului A. Nu stiu exact cati bani sunt in banca, nu mi-am pus problema de corectitudine, am ales de comun acord sa fie pe numele sotului A. Sper sa ne intelegem intre noi, fara proces. Cel putin in viitorul apropiat, copilul va ramane in casa impreuna cu sotul A.
Sa recapitulez la ce am contribuit eu:
-plata rate cumparare apartament
-mobilare, renovare (ma intereseaza foarte putin)
-autoturism, inscris pe nume sot B (ma intereseaza foarte putin)
-depozit bancar comun
Ce as putea cere la partaj?
Repet, sper ca partajul sa-l facem amiabil, intre, dar vreau sa stiu ce as putea cere conform legii, intentionez sa cer mai putin. Nu vreau sa devenim dusmani, avem un copil si niste ani frumosi in spate.