avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate Xyzxyzxyz

Activitate Xyzxyzxyz

Adica angajatorul scade cheltuielile doar din impozitul pe salarii, neavand impozit pe.profit?!

Xyzxyzxyz a scris:

Si care este procedura deoarece mi se spune ca acestea sunt.institutii publice care nu desfasoara activitati economice si ca nu intra sub incidenta ..impozitului pe profit din codul.fiscal??!

Cornel Vasile a scris:

Nu exista exceptii in lege.


[/quo
Si care este procedura deoarece mi se spune ca acestea sunt.institutii publice care nu desfasoara activitati economice si ca nu intra sub incidenta ..impozitului pe profit din codul.fiscal??!

Cornel Vasile a scris:

Nu exista exceptii in lege.

Caror categorii de bugetari se aplica? Cei din MAI si MAp.N beneficiaza? Daca da cum?
Exista exceptii de bugetari/contribuabili?

Cornel Vasile a scris:

Legea se refera la contribuabili ... ceea ce inseamna ca si sectorul bugetar intra.

Buna ziua as dori sa stiu daca aceasta schimbare se aplica si bugetarilor?
[ link extern ]
Eu stiam de cel putin 60 zile lucratoare

Cornel Vasile a scris:

Pentru a beneficia de stimulent, salariata/salariatul are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.

Stimulentul de insertie se calculeaza proportional pe zilele din luna.

Ok.30.11 data revenirii. care este zi libera Prima.zi de munca fiind 2.12.2020 decizia fiind cu aceasta data iar ca data de incetare a suspendarii fiind 30.11.2020? Nu? Stimulentul incepand cu data de 1.12.2020 ? Iar cererea de revenire se face cu cel putin 60 zile inainte?60 Zile lucratoare?

Stimulentul de insertie cum se calculeaza? fractie pe zile.lucratoare sau proportional pe zile luna?
Va multumesc
Cornel Vasile a scris:

Treceti data revenirii 30.11.2020.

Cu ce data trebuie sa fac cererea de Revenire din concediu crestere copil inainte de termen pentru a beneficia de stimulentul de insertie? Data nasterii copilului 1.02.2019 si avand in vedere ca 30.11.2020 si 1.12.2020 su t zile libere legal. Stimulent se acorda din ziua urmatoare revenirii in activitate. Daca trec data 30 11.2020 se considera data revenirii 1.12.2020 chiar daca prima zi de munca va fi 2.12.2020?
Răspuns la discuția Apometre cu citire radio
Referitor la montarea apometrelor cu citire radio....cine suporta costurile? Ca esti sau mai ales daca nu esti de acord cu montarea lor, avand in vedere ca costul am.inteles ca este undeva la peste 800 lei/ ap???
Va multumesc ptr raspunsuri... camerele au fost puse cu firma autorizata...s a favut AG din cateva persoane s a votat...dar asta nu justifica panda locatarilor si postarea pw grupul whatsapp a unor persoane fara acordul lor si urmate de injurii...Daca amenda o plateste asociatia adica tot noi....si eu ...deci ce rost ar mai avea procesul???? Legea vad ca le da mana libera unor ameni cu probleme aa faca pe ,,big brother,, fara nicio sanctiune personala!!!
Cat de legale sunt camerele la bloc in conditiile in care acestea au fost puse de presedinte cu acordul AG formata din cativa locatari maxim 10 din ~100 care au ca scop pp. pandirea locatarilor si altora din asociatiile vecine si.postarea acestora pe grup..ca arunca gunoiul la noi, ca i a cazut un.servetel lui x si nu la ridicat., presedintele avand acces si pe tel.personal.facand sinteza zilei!!! Suntem destui care nu suntem.de acord cu camerele nu am semnat nimic, deoarece consider ca are o prb cu a pandi lumea care cum arunca gunoiul, care se joaca la locul de joaca dar nu este ,,de la noi,, si mai les postarea pe grup whatsapp urmand comentarii injurioase, instigare la ura, camere care partial au rolul de securitate...in special a masinilor celor care le au parcate in curte.neavand toti masini suntem obligati sa platim costurile aferente multor mofturi???iar acesta ignorand legea asoc de propr.in multe privinte...a informarii continutului sedintelor AG..si altele