avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate ancutacostel

Activitate ancutacostel

Buna ziua ! In cazul in care am castigat definitiv un proces cu casa judetiana de pensii , pentru neacordarea grupei de munca , pot deschide un proces pentru acordarea de despagubiri ? Am fost nevoit sa mai muncesc inca un an, pentru ca mi s-a respins in mod nelegal dosarul de pensie. Va multumesc !
Buna ziua ! Sunt barbat , am 56 de ani, am lucrat 36 de ani , din care 15 in grupa a doua de munca. Pot iesi anticipat la pensie la 56 de ani ?
Va multumesc !
Va multumesc !
Revin cu intrebarea...am peste 24 de ani in total , sau mai putin. Va multumesc !
Buna ziua ! Am lucrati in acelasi loc de munca, in grupa a 2 a , 16 ani si 3 luni si 18 zile ( 1 Aprilie 2001) ,apoi in continuare tot in acelasi loc de munca( dupa 1 Aprilie 2001) , 7 ani si 8 luni si 28 de zile in conditii deosebite. As vrea sa stiu, daca acesti ani se iau cumulat sau separat. Sau mai bine zis ce vechime am in total . Va multumesc !
Va multumesc !
Buna ziua ! Sunt barbat nascut in 13.10.1963. Am lucrat 24 de ani si 28 de zile, in grupa a 2 a de munca si conditii deosebite. Va rog sa imi spuneti cand pot depune dosarul pentru pensionare. Va multumesc !
Discuție Somaj tehnic
In perioada somajului tehnic platit cu 75% , (coronavirus) salariatul poate fi chemat la munca (el avand contractul de munca suspendat), pentru o interventie ce poate dura maxim 1-2 ore ?
Buna ziua. Daca primesc vouchere de vacanta in 2020, cu valabilitate: Iunie 2020-Iunie 2021, ele se dau pentru anul calendaristic 2020 ? Ce se intampla daca folosesc toate voucherele in vara anului acesta, si in luna Octombrie 2020 voi iesi la pensie? Va trebui sa restitui contravaloarea voucherelor necuvenite pana in Decembrie 2020, sau pana la terminarea perioadei lor de valabilitate, adica Iunie 2021?
Cu alte cuvinte, ele se dau pe an calendaristic sau pe perioada de valabilitate?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Vouchere de vacanta
Mulumesc pentru raspuns dar, daca le-am utilizat pe toate in vacanta de vara 2020 cum procedez, restitui banii inapoi ?