avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Activitate Seloc

Activitate Seloc

Cum aflu la ce notariat s-a făcut succesiunea?

Situația se prezintă astfel: În urmă cu 9 ani părinții mei au depus actele pentru succesiune a unui teren cu casă la un cabinet notarial din jud. Botoșani, urmând ca după 2 săptămâni se se prezinte pentru ridicarea actului. Părintii mei locuind în București și neavând posibilitatea revenirii la cabinet pentru ridicarea actului la termenul stabilit, au împuternicit cu procură o persoană din sat pentru a face acest lucru, urmând ca, ulterior, aceasta să vândă casa și terenul unei alte persoane. Ideea este ca nici până în ziua de azi nu a fost ridicat niciun act de la cabinetul notarial, prin urmare, nici nu sa putut efectua operațiunea de vânzare-cumpărare. Întrebarea mea este : cum aș putea face ca să aflu la ce notariat s-au depus actele pentru succesiune și nu în ultimul rand, stadiul cererii. Vă mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri!
Se da urmatorul caz de familie:
Un apartament care are facuta succesiunea, dupa sotia decedata, catre tata si cele doua surori. Pana aici toate bune. Ideea este ca sora locuieste in apartament cu cealalta sora (tatal s-a recasatorit si locuieste in alta locatie) .Una dintre surori si tatal acesteia sunt de acord sa cedeze drepturile de proprietate catre una din fete, in ideea ca dupa definitivarea actelor, sora care ramane in apartament sa poata imprumuta suma de 20000 euro de la banca, prin ipotecarea apartamentului, spre a plati celeilalte surori partea succesorala. Intrebarea mea este: Care sunt pasii care trebuie urmati, avand in vedere faptul ca sora care si-a luat angajamentul ca va contracta un imprumut in viitor, nu are suma de 20000 de euro sa incheie un contract de vanzare-cumparare a partii din masa succesorala ce revine celeilate surori? Multumesc anticipat pentru fiecare raspuns primit!