avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate leader.olt.florentinac

Activitate leader.olt.florentinac

Buna seara,
Doresc sa deschid un stand unde se fac clatite. Am gasit niste retete foarte gustoase la altcineva :) . Firma respectiva are numele inregistrat la OSIM...e posibil sa aibe si retetele? Cum as putea sa aflu? Multumesc
Răspuns la discuția Retragere asociat din firma

Multumesc mult!
Buna ziua,

Are cineva un model de hotarare AGA pentru retragerea unui asociat dintr-un SRL? Din cei doi asociati unul doreste sa se retraga si sa cedeze partile sociale celuilalt.

Multumesc
Răspuns la discuția Reparare acoperis
Buna seara,

Multumesc pentru raspuns. Au fost multe discutii si incercari pe aceasta tema, insa se refuza categoric pe motiv ca nu au bani si nu vor sa puna. Si cum la mine ploua in casa si la ei nu, trebuie sa am grabesc cu reparatiile.

Nici la primarie nu am avut mai mult succes.

De-asta as fi vrut ce trebuie sa fac ca mai apoi sa recuperez banii, nu sa ma trezesc ca trebuia sa depun nu stiu ce documentatie la asociatie si nu a fost depusa?
Buna seara,

Se da urmatoarea speta - de la vant a zburat acoperisul blocului, necesitand acum reparatii, acoperis care se stie ca este parte comuna a blocului.

Asociatia de proprietari pe langa faptul ca nu a luat masuri nici nu doreste sa se faca reparatii pe motiv ca nu au bani, iar locatarii refuza sa dea bani. M-au pus de la asociatie sa fac o lista cu semnaturi in care locatarii sa isi dea acordul, dupa ce am facut-o au zis ca nu pot sa faca nimic pentru a-l repara. Dupa au zis sa le aduc oferta de la o firma care sa ofere factura si garantie. Am gasit o firma, mi-au dat documentele necesare, asociatia a facut sedinta iar concluzia a fost ca sunt scumpi si ca nu sunt bani (5000 de lei este suma). Le-am propus sa aduca ei o alta firma, nu tin sa fie reparatia facuta cu firma x, insa nici asa nu doresc.
Le-am zis ca eu suport reparatia pe banii mei si dupa sa se stranga de la fiecare locatar, insa refuza, spunand ca nu au fond de reparatii strans, iar locatarii nu vor sa dea.

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac ca sa imi pot recupera apoi banii in instanta? Ce documente trebuie sa duc la asociatie inainte sa se apuce firma de lucrare, ce trebuie sa fac mai exact sa fie legal?

Multumesc!