Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere asociat din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere asociat din firma

Buna ziua,

Are cineva un model de hotarare AGA pentru retragerea unui asociat dintr-un SRL? Din cei doi asociati unul doreste sa se retraga si sa cedeze partile sociale celuilalt.

Multumesc
HOTĂRÂREA ADUNĂRII GENERALE A SOCIETĂȚII
SOCIETATE S.R.L.
JXX/XX/XXXX
ROONRC.JX/XX/XXXX
CUI: XXXXX
sat BUCURESTI, (comuna BUCURESTI), strada STRADA, nr. X, județul BUCURESTI.
Nr. X din data de XX.XX.XXXX

Asocieații:
XXX XXX, cetățean român, născută la data de XX.XX.XXX în municipiul BUCURESTI, județul BUC, cu domiciliul în municipiul BUCURESTI, strada STRADA, nr. X, ap. X, județul BUC, identificată cu cartea de identitate seria XX, nr. XXXXXX eliberată de SPCLEP BUC, la data de XX.XX.XXXX, având CNP XXXXXXXXXXXX.
XXXXX XX, cetățean român, născut la data de XX.XX.XXXX în municipiul BUC, județul BUC, cu domiciliul în oraș BUC, strada XX, numărul XX, județul BUC, identificat cu cartea de identitate seria XX, nr. XXXXX, eliberată de SPCLEP XXXXX, la data de XX.XX.XXXX, având CNP XXXXXXXXXXXX

HOTĂRĂSC
Art.1. Asociata XXXXXXXXX cesionează către asociatul XXXXXXXXX 20 de părți sociale în valoare totală de 200 lei, o parte socială are o valoare nominală de 10 lei, cesiunea se face la valoarea nominală de 10 lei.
Art.2. Ca urmare a cesiunii de capital, capitalul social al societății, va fi în valoare de 370 lei, împărțit in 37 de părți sociale, in valoare de 10 lei fiecare, o parte socială are valoarea nominală de 10 lei, participarea la profit si la pierderi si dreptul de reprezentare al asociaților este următorul: Asociatul XXXXX XXXXX, va deține un număr de 37 părți sociale, în valoare totală de 370 lei reprezentând 100% din capitalul social, participare la profit si la pierderi. Asociatul XXXX XXXX devenind astfel asociat unic, deținând 100% din capitalul social, participare la profit și la pierderi.
Art.3. Se revocă din funcția de administrator doamna XXXXX XXXXX.
Art.4. Se numește în funcția de administrator domnul XXXX XXXX, pe o perioadă nelimitată și cu puteri depline.
Art.5.Actul constitutiv al societății XXXXXXX S.R.L.va fi actualizat în conformitate cu prezenta hotărâre.
Art.6. Restul prevederilor actului constitutiv rămân neschimbate

ASOCIAT 1 SEMNATURA

ASOCIAT 2 SEMNATURA

Multumesc mult!