avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate scarla

Activitate scarla

Răspuns la discuția infiintare SRL
Multumim mult pentru raspuns,dar noi suntem in afara tarii(imi cer scuze ca nu am fost suficient de expliciti),presupun ca varianta ar fi consulatul de aici.Am fi vrut sa aflam care sunt actele necesare,pentru a nu afla mai tarziu ca lipseste ceva
Discuție infiintare SRL
Putem imputernici o persoana fizica din Romania in vederea infiintarii unei societati comerciale?Care ar fi actele necesare?Va multumim mult pentru raspunsuri
Răspuns la discuția probleme asociat/administrator
Buna,multumesc pentru raspuns.
Sa inteleg ca nici unul dintre ceilalti 2 asociati/administratori nu poate face contractul de novatie,fara acordul celui de-al treilea?
Buna ziua.
Situatia:
Firma infiintata in 2008 de catre 2 asociati,urmand achizitionarea unei aparaturi si incheierea unui contract leasing,toate facute cu banii imprumutati firmei de catre cei 2.
In ian 2009 cooptam un al 3-lea asociat/administrator,fara ca acesta sa aduca vreun aport,fapt precizat in actul constitutiv aditional.
Incepand cu sfarsitul lui ian 2009 nu mai desfasuram nici un fel de activitate,platind doar leasingul.
2010-Cel de-al 3-lea asociat refuza sa returneze la sediul principal parte din aparatura,care in 2009 fusese incredintata lui spre continuarea activitatii.Mai mult decat atat,aflam acum si de o factura emisa in baza unei comenzi facute in feb 2010,moment la care noi nu ne aflam fizic in tara.

Intrebari:
1.pentru sechestrarea aparaturii se face plangere penala?

2.neachitarea acelei facturi poate sa fie folosita ca si dovada de fraudare in instanta,din moment ce bunurile din respectiva factura nu au fost folosite in interesul firmei?poate asta sa fie o dovada pentru cererea de excludere din firma si revocarea din functia de administrator?

3.putem sa incheiem un contract de novatie cu o persoana fizica pentru preluarea leasingului fara acordul celui de-al 3-lea asociat,din moment ce aportul lui la firma pe tot parcursul a fost 0,iar contractul de leasing a fost incheiat inainte de adaugarea lui ca si asociat?

Va multumim.



Multumim
Buna ziua.

Dilema noastra este urmatoarea:
-firma infiintata in 2008,2 asociati/adminstratori
-in ian 2009 se adauga un al 3-lea asociat/administrator,fara vreun aport la capital
-tot in ian 2009 primii 2 asociati parasesc tara,lasand procura contabilului pentru reprezentare
-aprilie 2010 -cel de-al 3-lea asociat doreste sa paraseasca firma.

Putem face o imputernicire din afara tarii pentru asta?La iesirea din firma cum se poate verifica existenta unor datorii acumulate?

Daca nu am fost suficient de expliciti,ne cerem scuze.

Va multumim mult pentru raspunsuri.