avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1392 soluții astăzi
Forum Activitate AntoniaCristiana

Activitate AntoniaCristiana

buna seara, sunt functionar public si in urma cu 3 ani compartimentul in care lucrez a fost reorganizat prin desfiintarea a 7 posturi si infiintarea a 4 posturi . Am fost singura care a participat la examenul organizat pentru unul din cele 4 posturi.( 3 posturi au fost transferate)
Am luat examenul, am fost incadrata pe post in conformitate cu art 518 al (1) lit b) si d). Celelalte 3 posturi au fost ocupate printr -o sipla cerere.
Imediat , in urma schimbarii conducerii au revenit si ceilalti colegi si in acest moment prin transferuri , dupa schimbari in institutie s a ajuns la 10 posturi dar atributiile au ramas diminuate. Eu am avut aceleasi atributii ,chiar mai multe (in conditiile in care fisa postului a fost la fel la toti colegii ,nu muncesc chiar toti) . De curand institutia a fost desfiintata prin divizare totala si compartimentul transferat la o alta institutie .Probabil dupa noul regulament de organizare la noua institutie urmeaza o noua reorganizare a compartimentului. Intrebarea mea este: daca atributiile mele raman aceleasi , denumirea compartimentului aceiasi , exista posibilitatea ca acel examen de acum 3 ani sa mai fie valabil? multumesc
buna ziua,
Daca in cazul unui examen organizat la o institutie publica,pentru reorganizarea unui compartiment si reducerea numarului de posturi de la 12 la 7 , toti cei 12 concurenti sau o parte din ei dupa ce incepe examenul se ridica si pleaca (un gen de protest), dand foaia goala neocupandu -se cele 7 posturi ramase se mai organizeaza ulterior sustinerea din nou a examenului?
multumesc!
buna seara,
in cazul in care in cadrul unei autoritati publice se reorganizeaza compartimentul prin reducerea posturilor, functionarii publici a caror posturi au fost reduse pot beneficia de o lista cu posturile vacante ?
Răspuns la discuția c
multumesc pentruu raspuns! as putea sa stiu care este baza legala ?
Discuție c
buna seara,
Am urmatorul caz,
In urma unui partaj judiciar am obtinut o parte din curtea parinteasca.
Pamantul a fost folosit de fratele meu pana acum si vreau sa-mi i-ai pamantul. Proprietatea este ingradita si este in margine de strada langa islazul comunal. partea care mi revine este in margine .Intrebarea mea este cine muta gardul ?
multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!
Buna seara,
In luna septembrie in urma unui partaj judiciar am primit prin hotarare judecatoreasca definitiva un teren arabil pe care vreau sa-l folosesc.. Terenul a fost folosit pana acum printr-un contract de arenda facut intre fratele meu-arendator si fiul sau arendas. .
Avocatul meu l-a notificat pe arendas- sa rezilieze contractul si nu vrea. motivand ca deja a arat.
In acelasi timp eu am dus toate actele (in copie) la primarie.
Ce trebuie sa mai fac ca acest nepot sa rezilieze contractul de arenda si sa pot sa folosesc terenul si care este baza legala?
Multumesc si astept un raspuns!