avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate Vasilica Petre

Activitate Vasilica Petre

Bună seara. Am divorțat de soțul meu după.14 ani ..Acum 7 ani am încheiat un contra ct de întreținere cu mama lui ,cu clauză de uzufruct viager pe 10 ani.Intre timp noi am investit o groază de bani in casa.,iar bunurile comune sunt considerabile ca valoare.Cum îmi sugerati să fac partaj in instanță?De asemenea aș dori să cer rezilierea contractului de întreținerei însă nu știu dacă mai pot recupera parte din i investiția făcută în casă. Va multumesc anticipat.



Buna ziua.In calitate de intretinator as dori cateva lamuriri.Am incheiat un contract de intretinere in anul 2013 intre soacra si noi(sotul si eu,sotia),cu clauza de uzufruct viager.In acest an in luna septembrie am intentat actiunea de divort si am parasit domiciliul din 15 sept impreuna cu copilulu in virsta de 13 ani.Mentionez ca fostul sot nu mai locuia cu noi si nu si mai achita obligatiile familiale de anul trecut din septembrie .De a lungul celor 6 ani de contract in casa s au facut investitii majore,iar soacra nu doreste sa astepte pina la finalizarea divortului si a partajului.Ea doreste sa mergem la notar si sa semnez ca sunt de acord sa fiu scoasa din contract.De el nu stiu nimic . Nu ar trebui sa astept pina la finalizarea procesului de divort si partaj ? Ce credeti ca ar fi mai bine sa fac?Multumesc anticipat.Doresc sa mai mentionez ca sa ajuns la neintelegeri majore intre mine si sot din cauza ei si in mare masura ea este cauza situatiei de fata.