avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1768 soluții astăzi
Forum Activitate arsh

Activitate arsh

Răspuns la discuția operatiuni intracomunitare
spre exemplu firma din romania cumpara din austria dar vrea sa o vanda tot in austria
cand cumpara plateste fara tva iar cand vinde ar trebui sa factureze tot fara tva
intrebarea mea era daca este legala o astfel de operatiune si daca este necesar ca marfa sa ajunga in romania iar apoi trimisa din nou catre firma cumparatoare din austria
buna ziua
am o intrebare la care nu am gasit raspuns desi am intrebat si m-am informat
o firma romaneasca care are dreptul sa faca operatiuni intracomunitare poate sa cumpere marfa dintr-o tara din comunitate si sa o vanda tot in aceias tara fara a o mai transporta in romania dupa care sa o duca inapoi?
binenteles ambele tranzactii sa se faca fara tva
astept sa imi raspundeti
va multumesc
am inteles ca se face un contract (proces verbal) prin care cei care preiau firma declara ca sunt in cunostinta cu datoriile societatii si preia intreg activul si pasivul societatii
va salut pe toti
am o societate comerciala in care sunt unic asociat si administrator care a acumulat datorii la buget
ce riscuri exista in cazul in care o predau celor care contra unui comision preiau firma (cei care au anunturi de preluari firme cu datorii) dupa ce practic am cedat partile sociale si nu mai sunt nici administrator (predand cu activ si pasiv) mai am freo raspundere in fata statului
va multumesc