avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale predare societate cu datorii la buget
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

predare societate cu datorii la buget

va salut pe toti
am o societate comerciala in care sunt unic asociat si administrator care a acumulat datorii la buget
ce riscuri exista in cazul in care o predau celor care contra unui comision preiau firma (cei care au anunturi de preluari firme cu datorii) dupa ce practic am cedat partile sociale si nu mai sunt nici administrator (predand cu activ si pasiv) mai am freo raspundere in fata statului
va multumesc
Functie de cum se face cesiunea partilor sociale. Cine isi asuma responsabilitatea platii acestor datorii? Se preia intreg activul si pasivul indiferent de situatie?
am inteles ca se face un contract (proces verbal) prin care cei care preiau firma declara ca sunt in cunostinta cu datoriile societatii si preia intreg activul si pasivul societatii
mda...interesant subiect...vad ca devine o practica nationala preluarea acestor firme. sunt vizati in general oameni ai strazii care nici nu stiu ce semneaza, ii imbraca bine, i se da niste banuti si se fac actele. Ce se intampla cu raspunderea asociatulului/administratorului care au predat aceste active si pasive? Ar deveni foarte simpla metoda si periculoasa pentru societate totodata.
aba812001 a scris:

mda...interesant subiect...vad ca devine o practica nationala preluarea acestor firme. sunt vizati in general oameni ai strazii care nici nu stiu ce semneaza, ii imbraca bine, i se da niste banuti si se fac actele. Ce se intampla cu raspunderea asociatulului/administratorului care au predat aceste active si pasive? Ar deveni foarte simpla metoda si periculoasa pentru societate totodata.


Ai dreptate dar vezi legislatia le da aceasta posibilitate fara ca sa fie trasi la raspundere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum scap de o societate cu datorii la stat ????? bebe4ever bebe4ever Buna ziua as avea si eu nevoie de cateva lamuriri daca se poate. in 1997 am infintat un srl am fost 2 asociati acum de 1 luna asociatul mi-a cedat mie partile ... (vezi toată discuția)
Offshore olfi olfi daca detii un offshore, poti cumpara cu el societati cu datorii in romania fara a risca nimic? am vazut tot felul de articole referitoare la acest subiect ... (vezi toată discuția)
Se depun acte ale cesiunii si la administratia finaciara? Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarele, daca se poate: 1. Daca in iunie 2010 partile sociale au fost cesionate integral unei alte ... (vezi toată discuția)