avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate AnaCaram

Activitate AnaCaram

Bună ziua!
În fata blocului în care locuiesc se afla un spațiu verde, plin de gunoaie.
O parte din acest spațiu verde este proprietatea unor vecini de bloc care si-au construit un garaj.
Acest garaj este plin cu toate acareturile, acolo nu se parchează niciodată masina.
Proprietatea aceasta privată este delimitata prin bordura de domeniul public.
Întrebarea este urmatoarea:
Vecinii noștri au pretenția ca locurile de pe domeniul public din fata proprietății lor private(pe care ei nu o folosesc în scop de parcare) sa rămâne libere în ideea ca le obstrucționam accesul pe proprietatea privata.
Este legal acest lucru?
Mulțumesc!
Și cine decide asta?
Exista vreo lege în sensul acesta?
Mulțumesc!

vali m a scris:

Fiind o hotarare a AG , toata lumea trebuia sa o respecte.
Cine nu a montat apometrele, sa fie trecut la pausal.

Exista în mod sigur o pierdere, fie apometeul din subsol, fie locatarii care încă fura apa și nu permit citirea de către reprezentanții asociației.
Eu întreb ce pot sa fac eu în aceasta situație?

latka a scris:

Există o pierdere reală, sau apometrul de branșament e cu probleme. Cred că prima variantă e mai aproape de adevăr.

Bună ziua!
Sunt locatara unui apartament intr-un bloc cu pierderi foarte mari de apa.
În urma cu câteva luni de zile , am semnat un acord prin care solicitam montarea apometrelor cu unde radio din cauza diferențelor foarte mari între citirea din apometre individuale și ceasul principal.
Cu aceste apometre au fost de acord jumătate +1 dintre locatari , aceia care au și montat.
Între timp, diferențele de apa nu s-au diminuat, iar paguba se împarte la nr total de apartamente.
Ce pot sa fac eu în aceasta situație?

Buna ziua!
Sunt femeie si sunt nascuta in 5 aprilie 1964.
Am 38 ani de lucru la Caile ferate romane si sunt inca in activitate.
Am 11ani de grupa 2( per.22.02.1982-01.04.1993) si 8ani de grupa a 2(01.04.1993-01.04.2001)
Ma intereseaza cat se scad cu ajutorul acestor ani din varsta de pensionare si daca ma pot pensiona in acest an dupa noua lege din noiembrie 2019.
Multumesc!


Cornel Vasile a scris:

C.i.m. cu ce societate il aveti incheiat , firma de distributie branzeturi sau la firma producatoare a branzeturilor ?

Firma de distributie.
Multumesc!
Firma de distributie.
Multumesc!
Sunt in concediu crestere copil din anul 2018,urmand sa imi reiau activitatea in aprilie 2020.
Sunt agent vanzari la o firma de distributie branzeturi iar din discutiile noastre interioare ca si angajati, firma producatoare a branzeturilor respective, alta decat firma mea angajatoare, ar fi cea care ne plateste salariile,ne acorda tichete de masa,bonusuri,prime.
Distribuitorul. la care sunt angajata trece printr-o situatie financiara extrem de proasta, ca atare firma producatoare ar vrea sa se indrepte catre alt distribuitor.
Intrebarea este urmatoarea:
Cumva eu sunt in evidente firmei producatoare cum ca se vireaza lunar un salariu catre mine?
Sunt ei obligati sa imi tina locul pana la intoarcerea mea la serviciu?
Multumesc