Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! În fata blocului în care locuiesc se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! În fata blocului în care locuiesc se afla un spațiu ...

Bună ziua!
În fata blocului în care locuiesc se afla un spațiu verde, plin de gunoaie.
O parte din acest spațiu verde este proprietatea unor vecini de bloc care si-au construit un garaj.
Acest garaj este plin cu toate acareturile, acolo nu se parchează niciodată masina.
Proprietatea aceasta privată este delimitata prin bordura de domeniul public.
Întrebarea este urmatoarea:
Vecinii noștri au pretenția ca locurile de pe domeniul public din fata proprietății lor private(pe care ei nu o folosesc în scop de parcare) sa rămâne libere în ideea ca le obstrucționam accesul pe proprietatea privata.
Este legal acest lucru?
Mulțumesc!
Normele in vigoare obliga sa fie asigurat accesul catre proprietate