avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Sunt locatara unui apartament intr-un bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Sunt locatara unui apartament intr-un bloc cu pierderi ...

Bună ziua!
Sunt locatara unui apartament intr-un bloc cu pierderi foarte mari de apa.
În urma cu câteva luni de zile , am semnat un acord prin care solicitam montarea apometrelor cu unde radio din cauza diferențelor foarte mari între citirea din apometre individuale și ceasul principal.
Cu aceste apometre au fost de acord jumătate +1 dintre locatari , aceia care au și montat.
Între timp, diferențele de apa nu s-au diminuat, iar paguba se împarte la nr total de apartamente.
Ce pot sa fac eu în aceasta situație?

Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 10:01, 13 Iulie 2022
Există o pierdere reală, sau apometrul de branșament e cu probleme. Cred că prima variantă e mai aproape de adevăr.
Exista în mod sigur o pierdere, fie apometeul din subsol, fie locatarii care încă fura apa și nu permit citirea de către reprezentanții asociației.
Eu întreb ce pot sa fac eu în aceasta situație?

latka a scris:

Există o pierdere reală, sau apometrul de branșament e cu probleme. Cred că prima variantă e mai aproape de adevăr.

Nu exista sa nu permita citirea de catre asociatie, exista art. 31 din legea 196/2018 care prevede inspectarea in cazul unor probleme cu proprietatea comuna. Faceti dvs. reclamatie la primarie, conform :
Articolul 102
(1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
.......................
d) nerespectarea de către proprietari a prevederilor art. 31 alin. (1);
............................
daca cei din conducerea asociatiei nu se "descurca".
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asociatia de proprietari prin persoana autorizata sa dispuna verificari pentru identificarea sursei de pieredere si remedierea acestaia
Daca nu exista pierderi pe instalatia parte comuna,asociatia de proprietari prin reprezentant legal sa solicite oficial furnizorului sa verifice aparatul de contorizat de la bransament in baza caruia se emite factura lunara consum condominiu
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind o hotarare a AG , toata lumea trebuia sa o respecte.
Cine nu a montat apometrele, sa fie trecut la pausal.

Alte discuții în legătură

Copiii sunt scutiti la plata intrtinerii? vasicom2000@gmail.com vasicom2000@gmail.com Copii, sunt scutiti la plata intrtinerii? Daca am refuzat montare de contoare radio, este normal trecere la pausal? (vezi toată discuția)
Sunt apometrele inteligente obligatorii pentru apa rece potabilă la un apartament de bloc? GeorgeBK GeorgeBK Vă salut. Înțeleg că măsura cu privire la montarea apometrelor cu citire radio în artamentele de bloc (condominiu) a fost stabilită în contextul ... (vezi toată discuția)
Montarea de apometre cu transmisie radio in apartament ioanadescu ioanadescu buna ziua, locuiesc in Ploiesti in apartament proprietate personala si asociatia de locatari a pus un afis pe scara prin care anunta sa permitem accesul ... (vezi toată discuția)