avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Activitate carina84

Activitate carina84

Avocat Cristina CIUREA a scris:
... vicii de consintamant si nu puteau fi invocate decat de tatal dvs.,...
... nulitatea relativa si putea fi invocata in termen de 3 ani de la data incetarii erorii sau dolului, termen care a fost depasit demult.


Stimată d-șoară avocat, d-voastră spuneți același lucru pe care-l cred și eu, doar că țineți cu partea adversă mie.

Starea de fapte a fost ținută la secret exact din motivele prezentate de d-voastră. Tata a fost cel care a fost dus în eroare (nu știa ce semnează bietul de el) iar acum că a murit și nu mai poate îndrepta (iar timpul a trecut), unii pot profita de situație.

Doar într-o țară bananieră ca România o parașută care are un copil din flori poate găsi un maimuțoi fraier care să semneze o declarație și astfel să devină tatăl copilului. Iar statul consideră acest lucru normal și perfect legal, că doar statul ocrotește familia.
Casa figurează pe ambii, nu s-a făcut partaj la divorț iar eu nu locuiesc în aceeași localitate cu mama.
Nici nu știu cui cât revine.
Dacă tot s-au pomenit articole din lege, am găsit și eu câteva...

Art. 416. (1) Recunoașterea poate fi făcută prin declarație la serviciul de stare civilă, prin înscris autentic sau prin testament.

Art. 418. Recunoașterea este lovită de nulitate absolută dacă a fost făcută în alte forme decât cele prevăzute de lege.

Art. 419. (1) Recunoașterea poate fi anulată pentru eroare, dol sau violență.

Art. 420. (1) Recunoașterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând și de orice persoană interesată.
Situația ridică mai multe semne de întrebare pe care eu am dreptul să mi le pun:
- de ce nu sa făcut recunoașterea la momentul nașterii?
- de ce nu poartă copilul numele tatălui?
- de ce sa făcut printr-o simplă declarație la starea civilă (pe care eu un am dreptul să o văd) ?
- de ce nici tata, nici mama fetei și nici fata însăși nu au pomeniti niciodată de această situație?
- de ce starea de fapte a fost scoasă la suprafață doar după decesul tatălui, caz în care el nu poate explica/accepta/infirma/contesta situația.
- de ce situația a fost făcută public (oarecum) doar din interes material?

Credeți că suntem în situație de normalitate ca după 40 de ani să te trezești cu cineva parașutat în mijlocul familiei pe baza unei copii xerox obținută pe baza unei declarații la starea civilă? Eu cred că e normal să-mi pun semne de întrebare și să cercetez un pic.

Dacă situația e așa atunci nu pot să cred că cei care vor să înfiieze un copil sunt niște fraieri. Ar trebui să meargă la starea civilă și să dea o declarație în funcție de ce copil și-au ales...
Am căutat deja pe portal just ro însă nu am găsit nimic. Mă gândes că fiind vorba de anul 2008 ar trebui să fie pe site (dacă ar exista).

După divorțul de mama în 2001 tata a avut o relație de concubinaj cu mama fetei. Poate a fost cumva "constrâns sentimental" să facă o faptă "bună" și să o recunoască. Nu am cum să-l mai întreb acuma.

Dacă eu contest recunoasterea filiatie (acea declarație) ea cu ce contraargumente poate veni?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate te ajută un exemplu:
Soțul meu a instalat singur un sistem de camere, fără să ceară aprobare de la nimeni.
Una din camere este îndreptată spre stradă, pentru a urmării intrarea de la casă. În fundal se poate observa și o parte din uliță.
Vecinul s-a supărat, a amenințat că merge la poliție și ne face plângere căci nu este voie. Au trecut 2 ani de atunici și nu am primit nici măcar un avertisment.
Mai mult de atât, în urma unui accident auto, am oferit imaginile capturate de cameră poliției care au fost foarte mulțumitori. Ne-au întrebat amabil dacă pot apela și pe viitor la imagini în caz că au nevoie.

Din câte știu eu, obligativitatea ca camerele să fie aprobate de poliție revine firmelor (SRL-urilor). La persoane private, atâta timp când urmărești doar proprietatea ta (eventual un pic din domeniul public) nu cred că e problemă.

Țin să precizez că acesta este doar un exemplu personal, nu știu ce prevede legea. Am citit în ziar că în urma unui furt la un SRL, proprietarul a oferit imaginile Poliției iar aceasta l-a amendat căci avea camere dar nu avea avizul de instalare de la Poliție.
Deci este "normal" ca o persoană născută în 1993 să aibe Certificat de Naștere emis în 2008?
Unde pot găsi (dacă există) acel act de recunoaștere?
Mă numesc Popa Carina, fiica numitului Popa Eugen și Popa Maria.
Părinții sunt divorțați iar recent tata a decedat (mama a păstrat numele după divorț). Divorțul a avut loc în anul 2001.
Mama a depus actele la notar pentru succesiune.

Am fost chemată și eu, dar m-am dus cu 2 zile înainte de programare pentru a mă informa în clar despre ce este vorba.
Doamna notar mi-a spus așa:
pe lângă mine și mama (nu am alți frați s-au surori) s-a anunțat și o persoană pe numele Z******u Sorina, care pretinde că este fiica tatălui meu. Aceasta a depus un certificat de naștere pe care scrie:
Nume: Z******u Sorina
Mama: Z******u Florica
Tata: Popa Eugen
Născută: 1993
Certificat de naștere emis în anul 2008.

Eu nu am văzut acel certificat deoarece d-na notar a spus că nu are voie să mi-l arate (era o copie xerox, nu știu dacă legalizată). Doar mi-au fost citite informațile enumerate.

Doamna notar mi-a cerut să dau o declarație că o recunosc ca și soră iar eu am refuzat. În această situație a sunat-o pe mama să vină să-și ia actele deoarece succesiunea nu va mai avea loc. Eventual să revenim peste 1 an.

Este normal ceea ce s-a întâmplat?
Este valabil acel certificat de naștere?
De ce eu trebuie să certific că acea persoană este fiica tatălui meu (dintr-o aventură, după cum se insinuează) ?