avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan_55

Activitate Bogdan_55

Dar la contractul de vanzare-cumparare cam ce valoare se pune , asta daca trebuie sa se puna :) !
Multumesc frumos !
Buna ziua,

Sunt pe cale sa termin un contract de leasing , luna aceasta e ultima factura. Am intrebari referitoare la inmatricularea definitiva a autoturismului. Masina este pe numele tatalui meu care este din Buzau (l-am chemat pe el si am facut contractul pe numele lui ca avea un salar care se incadra fara probleme la acordarea leasing-lui persoana fizica), eu sunt din Iasi (tot de aici a fost cumparata masina), masina este cu nr de bucuresti B-55-XXX. Intrebarea cea mai importanta as dori sa o inmatriculez pe numele meu, cum procedez? la ce administratie financiara trebuie mers pentru fisa de inmatriculare ? Cei de la leasing imi trimit toate actele aici in Iasi, pentru ca eu sunt imputernici din partea lui sa rezolv toate problemele cu societatea de leasing, asigurari....etc.
Nu am valoare reziduala la masina e inclusa in rate, nu am accize, taxe vamale, comision vamal....doar cativa euro care este comisionul de inchidere a contractului de leasing, talon inspectie tehnica periodica e valabil.
Multumesc ! (Sper sa fi postat unde trebuie, daca nu rog admini sa il mute)
O mai fi cineva ca mine :sorry: cetatean model ? tinand cont de faptul ca nu prea imi permite serviciul sa ma invoiesc sa merg sa caut sa legalizez , si dupa aia la politie sa ii rog sa imi suspende dreptul de a conduce pe drumurile patriei :"> nu prea ma lasa sufletul cand interesul lor este zero. Nu zic am gresit stiu imi recunosc fapta , dar ei la dat procese verbale si amenzi sunt primiii cred ca este cea mai mare satisfactie cand esti politist si dai o amenda mare si sa iei cat mai multe permise, te culci zambind seara (off-topic).
revin astazi cu decizia de perimare a dosarului, mi sa eliberat un certificat care se constata perimarea , acum am mers cu el la militie cei de acolo nu au vrut sa imi retina permisul pentru ca imi trebuie o foaie de la judecatorie cu decizia definitiva si irevocabila cu "stampila patrata", din cate am inteles termenul pentru aceasta foaie este de maxim 60 zile , intrebarea mea este acest document cu stampila patrata dupa ce este gata se trimitie catre cei implicati ca decizie finala? sau eu ca cetatean model ma duc si o ridic si merg dupa aia la politie ca sa mi se puna in aplicare suspendarea. Dosarul este vechi de 2 ani de cand sa actionat in instanta e posibil ca nici cei de la politie (jurist, avocat) sa nu mearga si sa nu se intereseze de starea dosarului, sentintei, etc? Banuiesc ca abia dupa ce intra si ei in posesia deciziei ma vor cita pe mine sa le aduc permisu in termen de .... , daca nu se intereseaza ceea ce este probabil si posibil ce se intampla ma trezesc peste 5 ani de exemplu ca trebuie sa duc permisu ca abia atunci au intrat in posesia documentului?
Buna ziua cine ma poate ajuta va rog am si eu un dosar pe rol care a fost suspendat timp de 1 an pana in 08.05.2008 din cate am inteles eu acum intreband in stanga si in dreapta urmeaza perimarea nu prea inteleg ce inseama acest lucru dosarul a fost suspendat din cauza ca nu a fost prezente la proces nici una din parti, a fost 1 singur termen dupa care sa suspendat timp 1 an e cu IPJ am fost suprins de catre aparatul radar cu 102 km/ in localitate am facut contestatie pt ca am auzit ca au o eroare tolerata de ±3km/h sau ±5km/h in fine daca exista asa ceva nu mai conteaza acuma prea mult, as dori sa stiu ce pot sa fac mai departe se mai poate face cerere de repunere pentru ink un terment de judecata se mai in considerare, perimarea cat dureaza ca ma las pagubas si imi execut pedeapsa dar sa am o decizie ceva ca a trecut 1 luna de la termenul limita si nu am primit nimic astept respunsuri de la cei care sau confruntat cu asa ceva. multumesc !:-/