avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate AlexL94

Activitate AlexL94

Buna seara! Am o intrebare adresata comunitatii, aceasta fiind urmatoarea:

Daca pana la inceperea executarii silite, a fost realizata o intelegere cu creditorul si a fost platita si taxa de timbru necesara inceperii procedurii de executare silita tot de catre debitor, acesta din urma mai este obligat sa plateasca cheltuielile cu executarea silita (totale sau viitoare)?

Creditorul a fost de acord sa suspende procedura de executare silita, ca urmare a solutionarii amiabile a litigiului.


Se aplica dispozitiile legilor incidente privitoare la cheltuiele necesare executarii silite si in acest caz? Sau acestea au fost si ele suspendate (nu stiu daca este corect folosit acest termen in contextul actual) in urma cererii de suspendare inaintate de catre creditor executorului judecatoresc, fiind necesare doar platile pentru timbru si onorariul executorului?

Multumesc anticipat!!




nicolae lacatusu a scris:

Domnule, induceți oamenii în eroare. Cuvantul CONDOMINIU înseamnă bloc, nicidecum complex rezidențial. Așa că, în condițiile legii, trebuie acordul proprietarilor din condominiu în procentul cerut de legislație și atat. Cei din jurul blocului/ condominiului pot să latre până rămân fără voce. Nu există și nu va exista în lege o distanță de acord în jurul condominiului. Cui nu-i convine, să meargă în SUA, căci acolo este "intimitate maximă". Cât timp la noi nu poți tine nici legată cu lanțuri o bicicletă, cu cât sunt mai multe camere, cu atât mai bine. Norocul nostru este că nu prea se opresc migranții pe la noi.

latka a scris:

Intrucit acel sistem este doar pentru blocul dvs., el este o proprietate comuna exclusiva si nu trebuie obtinut consimtamintul tuturor proprietarilor din condominiu, am explicat asta anterior. Din moment ce proprietarii din blocul respectiv si-au dat acordul, discutia este incheiata.

Un alt argument ar fi ca intretinerea acelei proprietati comune nu cade decit in sarcina celor din acel bloc, deci nu priveste pe toti proprietarii din condominiu.

Dar, pentru lamurire completa v-am indicat studierea documentelor de pe site-ul autoritatii din Romania, ANSPDCP . Un exemplu gasiti aici, dar nu e singular:
[ link extern ]






Vreau sa va multumesc tuturor pentru raspunsurile clare si concise!

Degeaba am facut scandal, va informez ca sistemul a fost oprit, pana la solicitarea unui punct de vedere din partea ANSPDPC. Membrii CEX tot o tin pe a lor, ca nu ne-am exprimat NOI, PROPRIETARII DIN BLOCUL UNDE se afla instalat sistemul, acordul GDPR pentru existenta camerelor, ci doar un ACORD DE INSTALARE. Invoca, de asemenea, si faptul ca pe siteul Autoritatii se specifica ca acest sistem trebuie trecut prin Adunare Generala (dar noi nu eram in ASOCIATIE) la momentul respectiv.

De asemenea, LOGIC SI INEVITABIL, NOI, chiar daca nu eram in asociatie la momentul respectiv, trebuia sa ne platim intretinerea, nu? Membrii CEX se prevaleaza de faptul ca a fost adaugata inca o coloana, la tabelul listelor de intretinere, pentru plata camerelor (in special, pentru cei care nu sunt in tara, ci sunt plecati afara, ca sa isi poata plati si ei camerele).

Din punctul meu de vedere, ma consider prejudiciat, pentru ca in conditiile in care va exista o fapta antisociala, vreun furt din autoturisme sau vreo spargere a unui apartament, nu ne vom putea folosi de un banal sistem de supraveghere video, care sa fim seriosi, mai sperie cat de cat hotii.

Ce ma sfatuiti sa fac? Initial, ma gandeam sa sun la politie, pentru ca banuiesc, din cele mentionate in toate raspunsurile dvs. clare si pertinente, ei ar trebui sa solutioneze acest aspect.

Va multumesc inca odata tuturor pentru raspunsuri!


latka a scris:

Blocul dvs. este o proprietate comuna exclusiva, chiar daca faceti parte dintr-o asociatie. In plus sistemul a fost instalat legal, intr-o perioada cind nu exista asociatie de proprietari. Pentru cheltuieli legate de acel sistem video (si nu numai) se aplica art. 654 din codul civil. Domnul cu pricina sa-si vada de blocul sau, daca nu e multumit sa faca reclamatie.



Revin cu o ultima intrebare, daca binevoiti a-mi raspunde: ESTE necesar acordul GDPR, exprimat doar de catre locatarii din blocul respectiv/de catre toti proprietarii din condominiu, pentru functionarea acestor camere?

In prezent, acest aspect se invoca, legat de inexistenta unui acord GDPR (pe care eu sincer, consider ca este dat in momentul instalarii sistemului).


latka a scris:

Blocul dvs. este o proprietate comuna exclusiva, chiar daca faceti parte dintr-o asociatie. In plus sistemul a fost instalat legal, intr-o perioada cind nu exista asociatie de proprietari. Pentru cheltuieli legate de acel sistem video (si nu numai) se aplica art. 654 din codul civil. Domnul cu pricina sa-si vada de blocul sau, daca nu e multumit sa faca reclamatie.


Va multumesc inca odata pentru raspunsul dumneavoastra!


latka a scris:

1. Nu. 2.Nu. 3. Un sistem de supraveghere poate fi instalat si in urma unui interes legitim. reclamatie poate sa faca, dar pe ce e intemeiata? Au ajuns imagini cu acea persoana in spatiul public ? 4. Nu.
[ link extern ]




Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Va spun sincer, asa gandim si noi! Nu au ajuns acele imagini in spatiul public, sub nicio forma. Camera este securizata, inchisa, este separata de orice alte camere, toate actele necesare sunt acolo etc.
Respectiva persoana pune problema pe seama faptului ca noi nu putem prelucra imagini video/date cu caracter personal, fara acordul lui, el nefiind locatar al blocului nostru.
Va multumesc inca odata!
Legislatie GDPR pentru camere video

Buna ziua! Va solicit sprijinul pentru urmatoarea problema: locuiesc intr-un complex rezidential, alcatuit din mai multe blocuri. Blocul in care locuiesc, este SINGURUL din tot complexul care are camere video montate, pentru protectia noastra.
Se pune problema legalitatii acestuia. O persoana din ALT BLOC, doreste sa inchidem aceste camere, pe motiv ca NU am solicitat ACORDUL TUTUROR PROPRIETARILOR din complex, sa le prelucram datele cu caracter personal (in speta, imaginile video inregistrate).
Camere video au fost montate de catre noi, proprietarii, care ne-am exprimat acordul pe baza de semnatura pentru instalarea acestuia, instalare care s-a facut decatre o firma licentiata de autoritatile competente.
Camerele video au fost montate anterior existentei asociatiei de proprietari (fiind bloc nou, a durat ceva pana s-a infiintat asociatia).
Intrebarile mele pentru dvs. ar fi urmatoarele:

1. Atata timp cat instalarea acestora s-a facut de catre o firma autorizata in acest sens, avand la baza semnaturile proprietarilor care locuiesc in bloc, erau necesare si semnaturile celorlalti proprietari din celelalte blocuri?

2. Sistemul de supraveghere video este amplasat intr-o camera cu acces controlat, cu toate documentele necesare si solicitate de lege. Este legala solicitarea respectivei persoane, care NU locuieste in blocul nostru, de a solicita inchiderea camerelor video, pe motiv ca nu avem acordul lui sau a altora pentru prelucrarea datelor (spre ex.: el intra in bloc si il inregistreaza camerele)?

3. In cazul in care nu vom da curs cererii acestuia, Autoritatea de supraveghere a datelor cu caracter personal, ne poate da amenzi? Chiar este ilegal sa ai un sistem de monitorizare video intr-un bloc (acesta a fost montat de catre o firma autorizata, cu toate actele aferente)?

4. Avem nevoie, conform GDPR, asa cum invoca acest om, de acordul TUTUROR persoanelor pentru prelucrarea datelor cu caracter personal, chiar daca NU sunt proprietari in blocul nostru?

Mentionez faptul ca ulterior instalarii sistemului, a fost infiintata si Asociatia de proprietari, acesta fiind unul dintre motivele sustinute de respectiva persoana pentru inchiderea camerelor pana la acordul tuturor celor 400+ proprietari din complex.

Va multumesc pentru sprijin!
Presedinte Asociatie de Proprietari

Buna seara! Va adresez rugamintea de a ma ajuta in clarificarea urmatoarei situatii:
Presedintele unei asociatii de proprietari este asimilat unui functionar public? Administratorul stiu ca este asimilat unui functionar, dar de presedinte nu detin cunostinte ca si acesta ar fi asimilat, in sensul legii noiba asociatiilor.

Va multumesc!
LEGISLATIA IN CONSTRUCTII

Buna seara! Vă supun atentiei următoarea problemă, pentru care puteți să îmi oferiți sprijin. Căror instituții ale statului român ar trebui să mă adresez dacă locuiesc într-un complex rezidențial, dezvoltatorul construiește un centru de afaceri, dar depozitarea materialelor de construcții necesare acestuia se face pe strazile din incinta complexului nostru?
Pe scurt, sunt nenumărate grămezi de pământ, pietriș etc., pe care constructorul le depozitează direct pe străzile din complex. De asemenea, ar fi de mare ajutor pentru mine dacă mi-ați putea preciza legislația în vigoare, cu privire la regulile de construire.
Totodată, mizeria lăsată pe străzile din incinta complexului de mașinile care au legătură cu noua construcție - mașini de mare tonaj - ori a mizeriei rezultate în urma construirii acestui centru este insuportabilă. M-aș putea adresa chiar DSP-ului pentru aceste aspecte? Este vorba de sticle, pet-uri, cuie, suruburi, tuburi de silicon, unelte și ustensile de construit etc.
De asemenea, canalizarea a fost înfundată de către constructor cu nenumărate materiale de construcții, fapt ce a condus la nenumărate neplăceri în aceste zile ploioase.
Vă mulțumesc anticipat și m-ar bucura daca mi-ați preciza chiar și numai actele normative ori instituțiile la care pot apela pentru solicitările mele!
Va multumesc inca odata pentru sprijin! Un om deosebit!


Va multumesc frumos pentru raspuns si pentru lamuriri!
Domnule MihailZC, exista vreo situatie in care banca, daca eu incep aceste demersuri, sa spuna ca ar dori constatarea actului ca fiind NUL? In consecinta, eu sa pierd apartamentul din cauza acestei greseli de redactare? Sau nu acesta ar fi scopul bancii?