avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate quantumrevers

Activitate quantumrevers

Buna ziua
va adresez cu uirmatoarea problema : lucrez circa de 4 ani in cadrul aceleasi companii pe piata de retail si descopar cu mahnire ca suntem foarte afectati de aceasta criza financiara .Insa problema mea este urmatoarea :am inteles ca s-a luat o decizie la nivelul conducerii si anume de a micsora salariile pentru toti angajatii pe o perioada nedeterminata cu 20% si nu datorita unor abateri disciplionare pentru ca nu toti angajatii dau dovada de asa ceva ci pur si simplu pentru a nu ajunge compania in imposibilitatea de a nu mai plati salariile sau sa nu se micsoreze cifra de afaceri a companiei .
Ce vreau sa stiu este daca este legal asa ceva si daca se pot face modificari salariale (salariul de baza urmeaza sa fie modificat ) ?!
In plus nu inteleg de ce compania recurge la cererea demisiilor si nu concediaza angajatii pentru ca acestia sa poata totusi sa isi primeasa somajul .
Stiu totodata ca se poate modifica salariul daca semnez actul aditional (cu acordul ambelor parti bineinteles )dar daca nu semnez ce se poate intampla in afara de faptul ca sunt constient ca vor fi presiuni asupra mea sa plec sau sa semnez
Va rog ajutati-ma cu un raspuns
Multumesc anticipat
Buna ziua ,
Ma adresez dumneavoastra intr-o anumita problema si anume :
Asociatia de locatari a hotarat cateva modificari legate de intrarea in bloc si anume instalarea unei alte usi decat cea cu care este prevazut blocul acum modificare care costa undeva de 3000 de euro .Insa nu s-a desfasurat nici o sedinta la care sa se discute asa ceva , chiar daca s-a convocat o intalnire nu s-a prezentat nimeni (o fi fost vremea de vina ) insa descopar cu stupoare ca aceasta modificare este trecuta deja la plata catre fiecare locatar sub forma de REPARATIE (FOND DE REPARATII) si ca practic decizia a fost luata urmand ca fiecare sa plateasca .
As vrea sa stiu daca :
1)Este legal ceea ce se intampla ?
2)Este legal ca numai cateva persoane cam 5 din cate stiu eu , sa decida aceste plati pentru un bloc cu 32 de familii(garsoniere)
3)Poate aceasta asociatie sa ma oblige sa platesc asa ceva desi nu mi-am exprimat parerea si nici votul din diverse motive (printre care NU se afla reavointa )?
4)Ce pot face in acest caz?
As vrea sa stiu in ce mod se iau aceste hotarari si cand au caracter obligatoriu
Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare un ajutor sub forma unui raspuns

Răspuns la discuția SALUTARE
Se poate lua o hotarare doar de catre presedintele de bloc si administratorul si doi martori ??Spun asta pentru ca asa s-a intamplat.

Ce pot face in legatura cu refuzul administratorului de a incasa intretinerea , pentru ca astfel imi provoaca penalizari pot face ceva ?Plangere la un organ competent ?
Cred ca trebuia sa imi incaseze intretinerea si dupa aceea sa se rezolve si cu reparatia ?
I-am cerut si in scris sa imi dea refuzul de incasare dar a refuzat ?
Ce fac
Multumesc pentru ajutor !
Discuție SALUTARE
Am si eu o mica problema nu gasesc o explicatie concreta la urmatoarea problema :
Locuiesc la parter si s-au executat lucrari la lift , eu nu folosesc liftul deci mi se pare corect sa nu platesc pentru asa ceva !
In plus administratorul nu mi-a luat banii pe intretinere pe ultimele doua luni sub pretextul ca nu am platit reparatiile pentru lift
As dori daca se poate sa mi se explice daca trebuie sa platesc aceasta reparatie daca exista lege care reglementeaza obligativitatea de plata sau neplata si ce pot face in acest caz va multumesc