avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1071 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate

Buna ziua! Detin impreuna su sora mea un teren de 1170mp in care intra,casa batraneasca construita in 1960 si gradina .Cum ar trebui sa impartim corect? Mentionez ca nu se poate imparti casa pentru ca e compacta,are 70 mp.E corect ca o persoana sa ia gradina insemnand 585 mp si cealalta casa si diferenta de teren? adica 1170: 2? Multumesc!
Buna seara! Am lucrat pe 1 mai tura noapte , angajatorul nu m a platit decat ca o tura normala, a spus ca oricum dupa noapte am 48 ore libere El considera tura simpla si cel care intra in tura pe 30 aprilie si cel care intra pe 1 mai.Mentionez ca tura este de 12 ore , de la 20 la 8 dimineata.Ma puteti ajuta cu un raspuns corect?Multumesc!
Buna seara! Ma intereseaza daca pentru 31 decembrie tura de noapte am dreptul la zi libera sau daca ar trebui sa fiu platita , deci lucrez 4 h pe 31 decembrie si 8h pe 1 ianuarie,tura fiind de 12 ore.In acest caz beneficiez de liber sau bani? Angajatotul spune ca nu, pentru ca am intrat pe 31 dec si este zi lucratoare si nu am decat liberul de 48 h dupa tura de noapte si atat. Multumesc anticipat!