avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate LacramioRa

Activitate LacramioRa

Discuție Parcela pamant
Am mostenit de la parinti o parcela de Pamant cu suprafata. 2711pm cu acte vanzare cumparare. Am vrut sa l pun la vanzare si am adus o firma de cadastru sa verifice suuprafata. conform actelor. Surpriza a fost ca suprafata are 2110mp..vecinii nu au parcelele imprejmuite. Pamantul nu a fost lucrat de 1o ani. Si normal sau modifica haturile natural. Reprezentantul firmei nu a putut lua in calcul acest aspect si a masurat dupa cum a considerat noile haturi. Ce putem face? La cine trebuie sa apelam? Primaria are comisie ptr asemenea erori de peste 500mp?
Discuție Mostenire
Cum a putut matusa sa lase moatenirea unor preotii catolici..jumatate si jumatate asociatiei caritas Bacau? Sotul a murit in 2012. Nu a dezbatut succesiunea. Nu a avut copii. Are nepoti dupa sot si binenteles si ea. Ea a decedat 2019.. A fost inmormantata de preotii ptr le a dat si banii peste 25000 euro tot din vanzari terenuri. Mentionez ca dupa moartea sotului a incercat la notar sa I faca acte uneia dintre surori si a fost refuzata prt a nu avea dezb succesiunea dupa sot. Multumesc