avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate iuly2707

Activitate iuly2707

Buna ziua,

Sunt si eu in aceeasi situatie, poate chiar mai rau. Am mai multe credite, la mai multe banci. Am intrat intr-un cerc vicios din care nu mai gasesc iesirea. In ultimele luni nu am mai reusit sa tin pasul si m-am trezit cu restante, problema cea mai grava fiind ca firma de avocatura care se ocupa cu recuperarea debitelor unei din bancile la care au am probleme, m-a notificat cu cateva luni in urma in vederea restituirii intregului credit (mai mult chiar). Le-am explicat ca nu am cum, momentan locuiesc cu chirie, salariul meu si al sotului abia ne ajung. Zilele trecute l-au sunat pe tatal meu si l-au amenintat ca daca eu nu platesc si de la mine nu au ce lua se vor indrepta impotriva parintilor si ii va executa silit pe ei. La momentul la cre am solicitat creditul locuiam la parinti. Nu stiu cum au reusit sa afle nr. de tel. de mobil al tatalui, dar ideea e ca parintii au intrat in panica, iar eu nu stiu cum sa ies din problema asta.
Imi pare rau pt. faptul ca mai sunt si alte pers. in situatia mea.
Mesajul pe care vroiam de fapt sa-l transmit este ca cu ajutorul lui Dumnezeu vom reusi sa trecem si peste asta.
Eu cu moralul sunt la pamant. La servici nu pot sa-mi fac treaba, nu mai poate sta nimeni de vorba cu mine, dar poate voi reusi sa trec si peste asta. Poate nu vor reusi aceste probleme sa-mi puna capat.
Parerea mea este ca si Statul roman si BNR in special nu numai ca nu ajuta cetateanul raman, dar mai mult decat atat ii da in cap.
Mult curaj si sa dea Dumnezeu sa trecem peste aceste probleme.
Răspuns la discuția Referitor executare silita
Multumec pentru ajutor.
Parintii nu sunt giranti pt. acel credit. Sa inteleg deci, ca nu se va putea prezenta executorul la ei la usa.
In legatura cu imobilul proprietatea mea credeti ca daca l-asi instraina ar fi o solutie? In acel imobil locuiesc bunicii mei, de fapt e al lor, numai ca in momentul in care au decis sa se mute de la ca la apartament au horatat ca actele sa le faca pe numele meu direct, pt. ca oricum intentionau sa mi-l lase mie. Daca l-asi instraina surorii mele ar putea sa afle acest lucru ( ca vanzarea - cumpararea e fictiva)?
Am o mare problema: am un credit unde am restante la plata ratelor si am fost contactata de catre o firma de avocatura care se ocupa cu recuperarea debitelor acelei banci. Avocatul respectiv mi-a spus ca in cazul in care nu are ce recupera de la mine se poate indrepta impotriva parintilor care sunt rude de gradul I si ca in baza unei legi, a carui nr. nu mi l-a dat, poate sa-i execute pe ei.
Acest avocat l-au contactat si pe tatal meu si i-a spus acelasi lucru.
Exista o asemenea prevedere in legislatia romaneasca? Se poate intampla asa ceva?
Si ce posibilitate exista sa se afle de un apartament proprietate personala in cazul in care nu am ipotecat acest apartament, adresa de pe CI este alta, iar in momentul in care am solicitat creditul la banca am declarat ca adresa pe cea a parintilor, fapt adevarat la acea vreme?
Astept raspuns.